• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Hazinedar'ın neden istifası istendiği ortaya çıktı

Terör örgütü PKK ve siyasi uzantısı HDP ile açıktan ittifak kuran, Suriye’de askerimizi şehit eden PYD’lilere ‘terörist’ diyemeyen CHP, “polisle el sıkışmayı” da suç saydı. Beşiktaş eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın, bu yüzden ihracı istendi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden önceki gün istifa eden eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, partisinin kendisi hakkında başlattığı disiplin süreci ile ilgili belgeleri Yeni Şafak’la paylaştı. Aralarında Sezgin Tanrıkulu, Aykut Erdoğdu, Çetin Soysal, İlhan Cihaner, Fikri Sağlar ve Eren Erdem gibi isimlerin yer aldığı 43 CHP Parti Meclisi (PM) üyesi bir dilekçe kaleme alarak Hazinedar’ın ihraç istemiyle disipline sevk edilmesini istedi.

İLK GEREKÇE SİPAHİ
15 Temmuz 2016’da PM gündemine getirilen dilekçede, disiplin talebine skandal gerekçeler sunulduğu ortaya çıktı. İlk gerekçe, 17/25 Aralık kumpasında FET֒cü savcılar tarafından gözaltına alınan, daha sonra ise hakkında takipsizlik kararı verilen Hüseyin Avni Sipahi’nin Belediye Başkan Vekili yapılması gösterildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İhraç edin” talimatına rağmen Hazinedar’ın Sipahi’yi görevden almadığı belirtildi.

DOMBRA CHP’YE ZARAR VERMİŞ
Hazinedar’ın, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la yaptığı görüşme de ihraç gerekçesi olarak gösterildi. Dilekçede “İBB başkanı Kadir Topbaş’ın karşılanması sırasında Beşiktaş Belediyesi Bandosu’nun AK Parti’nin seçim şarkısı ‘Dombra’ çaldığı, bunun da partiye zarar verdiği” iddia edildi. Hazinedar ise iddiayı yalanlayarak çalınan parçanın ‘Dombra’ değil, “Ordu’nun Dereleri” türküsü olduğunu söyledi.

SEN MİSİN POLİSLE EL SIKIŞAN!
Murat Hazinedar’ın CHP’den ihracına ilişkin sunulan gerekçelerden skandal olanı ise dilekçenin 4. maddesi oldu. CHP’liler, Hazinedar’ın 2015’teki 1 Mayıs İşçi Bayramı töreninde polisle el sıkışmasını ihraç talebi için gerekçe yaptı. Maddede “1 Mayıs gösterisi sırasında orantısız güç kullanarak partililerimizin yaralanması ve tutuklanmasına neden olan polislerin tebrik edilmesi partiyi yıpratmıştır” ifadelerine yer verildi.

UMRE’YE GİDİŞİ OLAY OLDU
Ana muhalefetin çarpık siyaset anlayışı bununla da sınırlı kalmadı. Murat Hazinedar’ın “AK Partili belediye başkanları ile 3. Köprü ve 3. Havalimanı şantiyelerini gezdiği, bu ziyaret sırasında basın önünde AK Partililerle özçekim yaparak bu projeleri başyapıt ilan ettiği” belirtildi. Hazinedar’ın umre ziyareti de ihraç talebi için gerekçe oldu. Hazinedar’ın umre dönüşü belediye çalışanları tarafından karşılanmasıyla ‘ibadetin şova’ dönüştürüldüğü, bu yüzden partinin zarar gördüğü iddia edildi. Ayrıca dilekçede Hazinedar hakkında yolsuzluk iddialarına da yer verildi.

(Yeni Şafak)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Hafta sonu geldiğinde mutluluktan çıldıranlar aramızda mı?

´Hafta Sonu Geldi´ Sireni

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dört ülke Şahi209 için teklifte bulundu

Sıfır ayarında ikinci el otomobil nasıl bulunur?