İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ÖSO, Kuvayı Milliye gibi bir oluşumdur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özgür Suriye Ordusu’na “terörist” diyen CHP’lilere, “ÖSO bizim de desteklediğimiz, Kuvayı Milliye’ye benzeyen bir oluşumdur” diye cevap verdi.

x

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’nin grup toplantısında, CHP’den gelen ÖSO’yla ilgili eleştirilere sert yanıt verdi. Erdoğan’ın grup toplantısında şunları söyledi: FET֒ye avukatlık yapan, HDP ile kanka olan, PKK’nın izinden giden, PYD’ye övgüler savuran ana muhalefetin sıra ÖSO’ya gelince bir anda bunların nevri dönüyor. Dünyada hiçbir devletin hiçbir istihbarat kuruluşunun bulamadığı bir gerçeği bunlar keşfetmişler.

ÖSO 614 ŞEHİT VERDİ 

ÖSO terör örgütü değil, kendi vatanlarını savunan, içinde her inançtan etnik kökenden insanın bulunduğu milli yapıdır. ÖSO’nun Fırat Kalkanı harekâtında nasıl defalarca çarpıştığının bizler şahidiyiz. Bu operasyonda ÖSO, şu ana kadar 614 şehit vermiştir. 2 binin üzerinde de gazisi vardır. ÖSO, Zeytin Dalı Operasyonu’nda şu ana kadar 16 şehit ve 100’e yakın gazi vermiş olmasına rağmen mücadelesini kahramanca orada da sürdürmektedir. Velhasıl ÖSO bizim de desteklediğimiz tıpkı Kurtuluş Savaşımızdaki Kuvayı Milliye gibi bir sivil oluşumdur, bu böyle bilinmeli. ÖSO’nun askerlerimizle yan yana çarpışması utanılacak değil tam tersine iftihar edilecek bir görüntüdür. Yanlışlarını görmediğimiz gibi bu Suriyeli kardeşlerimizin yanlarında olmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Halepli, Şamlı sehitlerimiz var

Sadece Çanakkale Savaşı’nda bugünkü Suriye’den gelen bin civarında şehidimiz var.

Çanakkale’de Kanal seferinde, Medine ve Kudüs savunmalarında şehit olan Halepli, İdlibli, Humuslu, Şamlı yüzlerce kardeşimiz vardır. Sadece Çanakkale Savaşı’nda bugünkü Suriye, Lübnan, Filistin hattından gelen bin civarında şehidimiz var. Bu kardeşlerimizin şimdi bizim desteğimize ihtiyaçları varsa, onlarla cephede olmamız bizim tarihi görevimizdir. ÖSO’ya terörist diyerek kendi akıllarında DEAŞ ile aynı safa koymaya çalışanlar, bölücü terör örgütünü aklamanın gayreti içine girerek aslında kendilerini aynı duruma düşürdüklerini bilmelidirler.  ÖSO’ya terör örgütü diyenler başını iki elinin arasına alıp düşünsün. Benim Mehmedimle beraber orada özgürlük savaşı yürütenlere böyle yakıştırma yapmanın ne kadar alçakça olduğunu görmek lazım.

LORDLAR KAMARASI BEŞTEPE’DE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiliz Parlamentosu’nun alt organı olan Lordlar Kamarası üyelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. 

500 YILLIK TOPHANE 

İstanbul’da Tophane diye bir semt var. Yalnız Kâğıthane’yi Kağıttepe’ye çevirdiği gibi buraya da Toptepe filan demeye kalkmasın ha. Onu da söyleyeyim. Burasının adı 500 yıldır Tophane. Acaba bu zat Tophane isminin nereden geldiğini biliyor mu? Burada kurulan dökümhanelerde devrin en gelişmiş topları üretiliyordu. Bu zatı ya bilmiyor ya yalan söylüyor. Okuma özürlü. 

Tarih dersi vermek vacip oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Osmanlı’dan bu yana yerli silah üretemiyoruz” diyen CHP liderine, askeri tarihimizden örnekler gösterdi.

Kılıçdaroğlu hadi bizim söylediklerimize kulak vermiyor da her gün televizyonlarda yayımlanan Zeytin Dalı Operasyonu’nu da mı bu adam izlemiyor? Askerlerimizin elindeki yerli silahları da mı görmüyor? Toplarımızın sesini de mi duymuyor? Kendi imalatımız çok namlulu roketatarlarımızın o görüntülerinden de mi etkilenmiyor? SİHA’lardan da mı heyecan duymuyor? Söylediği lafa bak ya, ‘Sen bir tane delikli tüfek yapamazsan nasıl savaşacaksın’ diyor. Gaflete bak ya, zavallılığa bak. Onlar sizin ecdadınızın veya sizinkilerin zamanına ait olan bir süreçti. Artık bunları biz yapıyoruz. Askerlerimizin intikalini sağlayan Türk malı zırhlı araçlarımızda mı bu zata bir şey ifade etmiyor? İşi ecdadımıza hakarete vardırmasına ne diyeceğiz? Neymiş efendim? Osmanlı hiçbir şey üretmemiş. Her şey cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş, sonra gelenler onları da batırmış. Bunun adı idrak tutulması değilse düpedüz yalancılıktır, iftiradır. Şimdi bu zata, şöyle hızlı ve özet bir tarih dersi vermek artık vacip oldu. 

TEK PARTİ DÖNEMİ

İşleri Atatürk istismarcılığı 

CHP’nin en önemli özelliği Gazi Mustafa Kemal Atatürk istismarcılığıdır. Her sıkıştıkları ona, onun sözlerine başvurdukları gibi bugün de aynısını yapıyorlar. Başka sermayeleri kalmadı. Elbette millet olmanın birinci şartı özgürlüktür. İyi de siz bu işin neresindesiniz? CHP’nin tek parti döneminden beri bu ülkede devletin hayrına atılan her adımı engellemeye çalışan bir icraatından başka başarısı var mı? Uçak fabrikalarımızı, motor fabrikalarımızı dikkat edin kapatan ihracat bağlantılarını iptal ettiren siz değil misiniz? CHP, küçük aksaklıkları bahane ederek büyük bir heyecanla başlatılmış olan sanayi hamlelerini dinamitleyen siz değil misiniz? 

MİLLİ SİLAH CEVABI

60 milyar dolarlık savunma harcaması

Eğer Türkiye savunma sanayiinde son 15 yılda yaptığı atakları gerçekleştirmemiş olsaydı bugün bırakın Zeytin Dalı Harekâtı’nı kendi sınırları içindeki terörle mücadele operasyonlarını yürütemez hale gelirdi. Hamd olsun ülkemiz şu anda 6 milyar dolarlık üretim ve 2 milyar dolarlık ihracat kapasitesi bulunan bir savunma sanayiine sahiptir. Ama CHP’nin bunlardan haberi yok. Sözleşmeye bağlanan veya çalışmaları süren savunma sanayii projeleri 60 milyar dolarlık büyüklüğüne ulaşmıştır. Sadece İHA’ların sefahatiyle Altay tankının motoru meselesi dahi bize bunun ne kadar gerekli olduğunu göstermiştir.

Osmanlı tam bir millet sistemiydi

Ülkeyi yöneten hanedana bakıp da Osmanlı’yı şahıs devleti sananlar tarihlerinden bihaberdirler.

Bu zatın cehaletini sergilediği bir başka konu da millet meselesidir. Şu ifadeye bak “Osmanlı’da millet mi vardı” diyor. Sen bir partinin genel başkanısın ya. Gençlerimize hitap ediyorsun. Ama okuma özürlü bu. Ardından ne diyor? Millet cumhuriyetle beraber oldu diyor. Tabii bu ve benzeri kişilerin kafasında millet, milliyet tanımı Fransız ihtilaliyle dünyaya yayılan kavramlardan ibaret olunca ortaya böyle garabetler çıkabiliyor.

ÖRNEK BİR SİSTEMDİ

Değerli kardeşlerim, o bakımdan Osmanlı tam bir millet devletiydi. Ülkeyi yöneten hanedana bakıp da Osmanlı’yı şahıs devleti sananlar ya tarihlerinden bihaberdirler ya da o tarihi başkalarının kaynağından okumuşlardır. Burada komşumuz sayılır. Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov bir tarih profesörüdür. Hep şu ifadeyi kullanır ‘Osmanlı’nın millet sistemini örnek alın’ der. Bakın çok ilginç. Ve bunu özel çalışma yemeğimizde filan da birkaç kez bize anlatmıştır. ‘Biz buna hayranız’ der.

CHP BUNU ANLAMAZ

Milleti ve milliyeti anlamak için öncelikle geçmişinizi çok iyi bilmeniz gerekir. Rahmetli Erol Güngör’ün ifadesiyle ‘Bizim dilimizin kaynağı eskilerdir, dinimizin kaynağı eskilerdir, soyumuzun kaynağı eskilerdir.’ Ama bunu anlamaz, anlaması için çok daha farklı bir kaynağa inmesi lazım. Biz Millet-i İbrahim’den geliyoruz. Sen cumhuriyet dediğin zaman dur bakalım. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraşlı gazilerle fotoğraf çektirdi. 

CHP liderine kitap tavsiyesi 

Osmanlı'da Müslümanlar bir millet, Hıristiyanlar bir millet, Yahudiler bir millettir. Etnik bakımdan karışmalar olsa da bu tarihimizin gerçekliğine en uygun tanımdır. Cumhuriyetimizi kuran kadro da Lozan’da aynı tanımı esas almıştır. Bu zata, (CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu) Yahya Kemal’in ‘Ezansız Semtler’ yazısını bulup okumasını özellikle tavsiye ediyorum.  

Terör bitene kadar durmayız 

Sınırlarımızdaki terör tehdidi tamamen ortadan kalkana, halen 3.5 milyona yakın ülkemizde bulunan Suriyeli kardeşlerimizi kendi evlerine güven içinde dönene kadar durmayacağız. Teröristlerin bulundukları yerleri boşaltıp boşaltmamak onların bileceği iştir. Biz alavere dalavere değil, yanlarında kimin olduğuna bakmaksızın teröristlerin üzerine gitmeye devam edeceğiz. 

LATİN AMERİKA ZİYARETİ ERTELENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki hafta gerçekleştirileceği belirtilen Latin Amerika ziyaretini ileri bir tarihe erteledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki hafta başı Vatikan ve ardından da Latin Amerika’yı ziyaret edeceği belirtilmişti. Ertelemenin nedeni açıklanmüzken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret programının yalnızca Vatikan ile sınırlı olacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezisi Brezilya, Venezüela ve Uruguay’ı kapsıyordu. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İngiltere´de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın seçimde kazanması için Kur´an okuyup dua eden güv

İngiltere´de Erdoğan´a dua eden güvenlik görevlisi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar