• $ 5,3266
  • € 6,0527
  • 220.05
  • 99.674
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘Casus böcek‘te resmen 5 firar 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde ofisine ve konutuna böcek yerleştirilmesiyle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı. 'Siyasi casusluk' yapmakla suçlanan 5 şüphelinin firar ettiği de dün kesinleşti.

x

ANKARA 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, Başbakanlık Resmi Konutu ile Keçiören'deki ikametgahına dinleme cihazı yerleştirilmesiyle ilgili 12 polis ve TÜBİTAK yöneticisi Hasan Palaz hakkında "siyasi casusluk" suçlamasıyla 36.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya, eski Başbakanlık Koruma müdürleri Zeki Bulut ve Mehmet Yüksel ile eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz dahil 8 tutuksuz sanık katıldı. Başbakanlık ofislerine dinleme cihazlarının yerleştirilmesinden birinci derecede sorumlu tutulan ve savcılığın itirazına rağmen mahkeme tarafından serbest bırakılan Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, Enes Çiğci ve polis memuru İlker Usta'nın firar ettikleri de tescillendi. Duruşmada söz alan Bulut, "böcek" olayından bihaber olduğunu ileri sürerek, "İnsanüstü bu görevi yapabilmeniz için Beyefendiyi (Erdoğan) sevmeniz gerekiyor. Ben de görevimi bu sevgiyle, gönül bağıyla, aşkla yaptım. Şimdi 'hain' oldum. Bu kadar büyük sevginin, aşkın karşılığı bu olmamalıydı" dedi. 

DENETİMİ NEDEN YAPMADINIZ?

Mehmet Yüksel de savunmasında, adeta kör, sağır ve dilsizi oynadı. Yüksel dinleme cihazı konulmasıyla en küçük ilişkisinin bulunmadığını belirtti.  Yüksel savunmasında "2008'de Başbakanlık Koruma Müdürlüğü'ne atandığım dönemde, yetersiz araç gereçlerle ilkel şartlarda çalıştım. Bu şartlara rağmen Başbakanımız'ın dünyanın her noktasındaki otel odasını, toplantı yaptığı yeri aradık, hiçbir şekilde ihmal etmedik" diye konuştu. Erdoğan’ın ikametgah ve çalışma ofislerinde ayda iki kere arama yapılması talimatına uyulmadığını dosyadan öğrendiğini savunan Yüksel, bunun neden kontrol edilmediği sorusuna "Öncelikli görevimiz Başbakanımızın güvenliğini sağlamak. Her dakika zamanımız dolu. Mümkün olduğunca ofisleri aratıyorsunuz" yanıtı verdi.

4 Şubat'a ertelendi

Yüksel, sanıklardan Serhat Demir'i Başbakanlığa kimin aldığına yönelik soru üzerine, "Zeki Bulut, ABD'de eğitim gören ve nitelikli bir arkadaşımız olduğunu söyledi. Ben de kendisini mülakata aldım. İki tane yabancı dili vardı. En son ben karar verdim. Ancak kararı vermeden önce İstihbarat Daire Başkanlığı çok detaylı araştırır. Onlardan gelecek en ufak bir uyarıda isimleri çizerdik" bilgisini verdi. Mahkeme, ifadelerin ardından duruşmayı 4 Şubat'a erteledi.

Erdoğan davaya müdahil oldu 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı'nın davaya müdahillik talepleri de dünkü duruşmada mahkeme tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından Mustafa Varank ile dosyadaki olaylardan haberi olduğu değerlendirilen, aralarında MİT görevlileri ve polislerin de bulunduğu 15 kişinin duruşmalarda "tanık" olarak dinlenmesi için çağrı kağıdı çıkarılması kararlaştırılırken, bazı sanık avukatlarının, görevsizlik kararı verilmesi ve beraat  talepleri, "Cumhuriyet Savcılığının düzenlediği iddianamede sanıklara yüklenen suçların nitelendirmesinin mahkemenin görevi içinde bulunduğu" gerekçesiyle reddedildi.

6 kişiye ayrı soruşturma

Savcı Durak Çetin tarafından hazırlanan iddianamede sanıklar Özdoğan, Zavar, Demir, Türer, Çiğci ve Usta için "Başbakanı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, kamu görevlisi sıfatıyla özel hayatın gizliliğini ihlal etmek ve kişiler arasındaki konuşmaları dinleyip kaydetmek" suçlarından 36.5 yıla kadar hapis talep ediliyor. Suçun "örgütlü" işlendiği gerekçesiyle Ali Özdoğan, Serhat Demir, Sedat Zavar, İlker Usta, Ahmet Türer ve Hasan Palaz hakkında da ek soruşturma sürdürülüyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kılıç Küp Uydu Projesi ile yerli ve milli olarak geliştirilen Düşük Gürültülü Yükselteç modülüne uza

Türkiye kılıç ile uzaya çıkacak

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Çin'de 5 Osmanlı padişahının mermerden heykellerini yaptırdı

Son 10 yılda dünya nasıl değişti

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019