İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0385
  • 4.9925
  • 174.65
  • 112.122
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

AYM verilmemiş kararı sakatladı

Yerel mahkemenin görev alanına giren AYM, davanın karara bağlanmamış olmasını da göz ardı etti. AYM bu yaklaşımıyla yargılama sonucu mahkemeden çıkacak kararı da sakatlamış oldu. 

x

OSMAN NURİ CERİT

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), tutuklu yargılanan FETÖ sanıkları Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında verdiği “hak ihlali” kararına yönelik tartışmalar sürüyor. Altan ve Alpay’ın, bireysel başvuru kapsamında ele alınması gereken dosyalarını, davanın esasına girerek ve delil incelemesi yaparak karara bağlayan AYM, bu yaklaşımıyla görev tanımını ve yetkilerini de aştı. AYM bu tutumuyla hem yerel mahkemenin görev alanına tecavüz etmiş oldu, hem de henüz karara bağlanmamış bir davayı şimdiden sakatladı. AYM’nin bireysel başvurularla ilgili görev ve yetkisi, başvuruya konu ihlal iddialarının “hukuka uygun olup olmadığını” incelemekle sınırlı. AYM’nin bireysel başvurularda inceleme yaparken davanın esasına girerek karar verme yetkisi bulunmuyor.

DELİLLER ÖNEMSİZLEŞTİRİLDİ  

Ancak AYM, Altan ve Alpay’ın başvurularını incelerken, hem davanın esasına girerek hem de delil incelemesi yaparak, adeta yerel mahkemenin görevini üstlenmiş oldu. AYM oyçokluğu ile verdiği “ihlal” kararı ve karar gerekçesindeki yorumuyla davanın delillerini de önemsizleştirdi. Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) hükümlerine göre, “tutuklama” kriterleri arasında “kuvvetli suç şüphesini gösteren delilerin durumu” de yer alıyor. Altan ve Alpay hakkındaki tutuklama kararlarının gerekçeleri arasında da yer alan bu kriterin oluşup, oluşmadığına ilişkin takdir yetkisi ise yerel mahkemenin görev alanına giriyor.

GÖREV SINIRI AŞILDI 

Yerel mahkemenin yetki alanına girerek dosyayı esastan inceleyen ve delil değerlendirmesi yapan AYM, “hak ihlali” incelemesi yerine, adeta “ceza yargılaması” yaparak görev sınırını da aştı. Altan ve Alpay hakkındaki davanın henüz karara bağlanmamış olmasını da göz ardı eden AYM, bu yaklaşımıyla devam eden davayı da etkilemiş oldu. Yargılama sonucunda mahkemeden çıkacak olası karar, AYM’nin bu tutumuyla şimdiden sakatlanmış oldu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın tu-tukluluğuna devam kararı verdi.

Şehidimiz Ömer Halisdemir davasında karar açıklandı 18 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Ömer Halisdemir davasında karar çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yerli insansız araç Asya pazarına giriyor

AK Parti, yaptırdıkları son anketi açıkladı

En Çok Okunanlar