• $ 6,0534
  • € 6,7596
  • 248.07
  • 85.309
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Her 4 çocuktan 1'ine dayak, 3'üne baskı

Türkiye-Hollanda işbirliğiyle bir senede tamamlanan ‘0-8 yaş arası çocuğa aile içi şiddet’ araştırmasının sonuçları konferansla açıklandı.

Boğaziçi Üniversitesi, Hümanist Büro ve Frekans Araştırma tarafından 2013 yılında başlatılıp 2014’de bitirilen ve Hollanda ‘dan Bernard van Leer Vakfı tarafından desteklenen ‘Türkiye’de 0-8 Yaş Arası Çocuğa Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’ 12 bölgeyi temsil eden 26 ilde, 4.101 kişi ile yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirildi. Bu kapsamda ortaya çıkan bulgulardan bazıları şöyle: 

- Çocuklarının kendilerini kızdıran davranışlarına karşı ebeveynlerin %74’ü duygusal şiddet yöntemlerine , %23’ü ise fiziksel şiddete başvurduklarını belirtiyor. 
- Ebeveynler duygusal şiddete çoğunlukla işe yaradığını düşündükleri için, fiziksel şiddete ise öfkelerini kontrol etmeyi başaramadıkları için başvurduklarını ifade ediyor. 
- Evde duygusal veya fiziksel şiddet var ise, o evde bulunan 0-8 yaş arası çocukların %70’i şiddete tanıklık ediyor. 
- Duygusal şiddete başvuran ebeveynlerin çoğu, bu yöntemlerin çocuklarına hiç zarar vermediğini düşünüyor. 
- 0-8 yaş arası çocukların %32’si oyun parkında, sokakta, spor sahasında, okul saatleri dışında okul bahçesinde, internet kafede yanında bir yetişkin olmadan zaman geçiriyor. 
- 0-8 yaş arası çocukların %8’i  12 yaşından küçük bir başka çocuğun gözetiminde, %6’sı ise tek başına bir hafta içinde evde en az 1 saat geçiriyor. 
- 0-8 yaş arası çocukların %66’sı günde en az 2 saatlerini TV izleyerek geçiriyor. 
- Çocukluklarında ve hali hazırda şiddet gören ebeveynlerin çocuklarına yönelik aile içinde yaşanan ihmal ve duygusal/ fiziksel şiddet deneyimlerine dair beyanları, şiddet görmeyenlere göre daha yüksek. 
- Ailede engelli bir bireyin olduğu hanelerde çocuklar daha çok ihmal ve duygusal/fiziksel şiddete maruz kalmakta ve tanıklık ediyor. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Game Of Thrones final bölüm izleyici karşısına çıktı. Nefes kesen yeni bölümde yine heyecan doruktay

Game Of Thrones Final Bölümü İncelemesi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Quentin Tarantino’dan seyircilere spoiler uyarısı

Ordu'da macera tutkunlarının adresi: Küpkaya Kanyonu