• $ 5,7884
  • € 6,5812
  • 261.777
  • 95.421
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Oruç hem vücudu temizler hem de nefsi ıslah eder 

Nefis insanın içindeki yaşama arzusunu da kamçılayan duygudur. Nefsinizi eğitip emrinize alabilirseniz şeytana yamaklık etmekten kurtarmış olursunuz. Unutmayın ki aynı zamanda ondan sorumlusunuz.

Geçmişten günümüze nefis terbiyesiyle alakalı eminim çok şey duymuşsunuzdur. Nefsi kimi azgın bir ata kimi şımarık bir çocuğa benzetmiştir. Azgın ata benzetenler, “nefsinin seni sevk ve idare etmesine izin verirsen, seni nereye götürüp atacağı belli olmaz ama sen onun dizginini eline alırsa istediğin yere sevk edebilirsin” demişler. Evet nefis insanın içindeki yaşama arzusunu da kamçılayan duygudur. Belki de bu yüzden ata benzetilmiştir. Onu sadece annesini emmek için istediği zaman yere yıkıp emen bir şımarık çocuğa benzetmek de belki haksızlık olur. Bize bağlı, bizim emrimize verilmiştir. Biz ne istersek onu yapmaya mahkumdur ama bir şartla, onu şeytanın iç ajanı olmaktan kurtarmamız lazım. Çünkü şeytan ya yapmak istemediği ya da kendisi yapsa fark edilecek ve muvaffak olamayacağı birtakım işlerde nefsi devreye sokup onu çalıştırarak, emeline ulaşır. Nefsinizi bir hayvan gibi eğitip emrinize alabilirseniz şeytana yamaklık etmekten ve sizi uçuruma götürecek durumlara düşürmeye çalışmaktan vazgeçirmiş olursunuz. Unutmayın ki aynı zamanda ondan sorumlusunuz.
 
DİZGİNİ ELE ALABİLİRSİNİZ
 
Yüce Rabbimiz, azgın bir yaratılışa sahip olan, eğitilip ele alınmadığı takdirde insanın başına her türlü kötü ve tehlikeli işi açabilecek, birçok makam ve mertebede bulunabilen birçok şekilde görünebilen nefsi, çeşitli usullerle eğitmek istemiş. Ancak nefis bütün bunlarla ıslah olmamış. Zincire vurmuş, kırbaçlamış, işkence etmiş ama yola gelmemiş. Ateşe atmış azap etmiş fakat yine yola gelmemiş. Her aşamadan sonra sorduğu soruya verdiği cevap hep aynı olmuş. 
Men ene vemâ ente? Yani “Ben kimim, sen kimsin?” sorusuna her defasında verdiği cevap: 
“Ene ene, ente, ente” olmuş. Yani, “ben benim, sen sensin” 
Tekrar ateşe atıp daha yakıcı azap ve işkence etmiş. Yine soru cevap olunca nefs, aynı cevabı vererek asiliğinde ve azgınlığında inatla devam etmiş:
“Ben benim sen de sensin.” 
Yüce Allah başka türlü de ıslah olmadığını görünce bu defa onu aç bırakmış. Ekmek yok su yok. Bir süre aç bıraktıktan sonra huzuruna getirtip aynı soruyu tekrar sormuş. Açlıktan süzülüp takatsiz kalan, ayakta zor duran nefse sormuş: 
“Ben kimim, sen kimsin?” 
Nefs, o perişan ve dökük haliyle yarı baygın ve halsiz; 
“Vallahi sen âlemlerin Rabbisin, ben de senin aciz bir kulunum” diye karşılık vermiş. 
İşte oruç bu yüzden çok önemli bir ibadettir. Hem vücudu hem ruhu temizler hem de nefsimizi ıslah eder. 
Siz de nefisinizi terbiye etmek ve dizginini elinize almak istiyorsanız her zaman bu metodu kullanabilirsiniz. 
14 asırlık mukabele geleneği 67 bin camide yaşatılıyor
İslam dininde önemli yer tutan 14 asırlık mukabele geleneği Ramazan ayında 67 bin 176 camide ifa ediliyor. “Toplu yerlerde yüksek sesle hatim okunurken bilenlerin gözleriyle Kur’an-ı Kerim’i takip etmesi, bilmeyenlerin dinlemesi” anlamına gelen mukabele, yurt genelindeki camilerde yaşatılıyor.
 
Dualar ve niyazlar
 
Bizi ezan sesinden ayırma ülkemizi korumaya muvaffak eyle
 
 Allah’ım! Bizi, içinde yarattığın ve yaşattığın güzel ülkemizi korumaya, kollamaya muvaffak eyle! 
Bizi, birlik ve bütünlüğümüze, dinimize, kitabımıza, ezanımıza ve bütün kutsal değerlerimize sahip çıkmaya azimli ve kararlı eyle!
 
Bizi ezan sesleri altında, hür bayrağımızın gölgesinde ve her karış toprağı şehit kanları ile sulanıp süslenmiş olan bu güzel ülkemizde özgürce, huzur ve barış içinde yaşamaya muvaffak eyle!
 
Yurdumuzu, yuvamızı, gelebilecek her türlü bela ve musibetlerden, felaket ve tehlikelerden koru, huzur ve sükûn içinde yaşat!
 
Biliyoruz ki senin arzın da mülkün de saltanatın da geniştir; sonsuzdur, uçsuz ve bucaksızdır… Ancak biz, yurdumuzu yuvamızı seviyoruz, burada doğup büyüdük ve burada huzurluyuz. Bizi bu güzel ve cennet vatanımızdan ayırma, bizi sürgün etme ve ettirme ya Rabbi!
 
Allah’ım! Ecdadımızın fethettiği ve senin şanlı habibinin “mutlaka fethedilecektir” buyurarak fethini müjdelediği ve fethedilip üzerinde dokuz asır İslam’a bayraktarlık yaparak, adını kıtaların ötesine götürdüğü, sonra da bize yadigâr bıraktığı İstanbul’umuzdan ayırma! Biz, yurdumuzun her köşesinden memnun ve müftehiriz. 
 
Allah’ım! Biz, yurdumuzun doğusundan, batısından, kuzeyinden, güneyinden ve Anadolu’muzun her köşesinde yaşayan her tür ırk ve soya mensup olan her çeşit insanımızdan vatandaş olarak razıyız, bizi birbirimizden ayırma! Cümlemizi aynı iman ve aynı inançla Ay yıldızlı bayrağımızın altında yaşamaya muvaffak eyle!
 
İlmihal Köşesi
 
Haramlar ve yasaklar...
 
Aman Dikkat! Haramlar ve yasaklar, görünüşte tatlı olsa da sonuç itibariyle acıdır. Her lezzetin içinde bir de elemi, acısı vardır, bazıları ise öldürücü bir zehir hükmündedir. Şeytan, size ona ulaştırıncaya kadar refakat eder. Sonra da “sen ne yaramaz bir iş yaptın” diye kalbinize korku ve endişe salıp kaybolur.
 
İsimlerimizin esmasıyla dua edinisminin ebcedi ve esması 
 
İsmican: 155 Yâ Afüv; Kayyûm: 156 
İsmigül: 151 Yâ Alîm: 150 
İsmihan: 751 Yâ Muktedir: 744 
İsminaz: 159 Yâ Afüv; Kayyûm: 156 
İsminûr: 357 Yâ Râfi: 351 
İsrâfil: 382 Yâ Tevvâb:  409 
İstemihan: 1152 Yâ Müzhir: 1145 
İzel: 108 Yâ Aliyy: 110 
İzem: 118 Yâ Kaviy; Yâ Muiz: 117 
İzgen: 78 Yâ Hakîm: 78 
İzgi: 38 Yâ Evvel: 37 
İzgü: 34 Yâ Evvel: 37 
İzgül: 58 Yâ Mecîd: 57 
İzlem: 78 Yâ Hakîm: 78 
İzzet:  477 Yâ Fettah: 489 
İzzettin: 572 Yâ Bâis: 573 
Jale: 43 Yâ Veliy: 46 
Jalezar: 251 Yâ Nûr: 256 
Jalegül: 93 Yâ Azîz: 94 
Jalenûr: 299 Yâ Sabûr: 298 
Jülide: 56 Yâ Mecîd: 57
 
RABBiM SENDEN iSTiYORUM 
 
Kahhâr İsmiyle Özel İstek Duası
Esmâ-i İlahi kendi miktarınca (306) defa “Yâ Kahhar” diye çekilip bitirilince bu isim şefaatçi yapılarak varsa özel istek belirterek şöyle dua edilebilir:   
 
“Allah’ım! Rahmet Peygamberi ve Senin Peygamberin Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) ile sana yöneliyor ve senden istiyorum ki, “el-Kahhar” ism-i şerifin hürmetine beni düşmanlarımın ezmesinden kurtar. Düşmanlarımı zelil ve rezil et! Beni düşmanlarımın küçük düşürüp insanların hor görmesinden koru! İnsanlardan ve cinlerden olan düşmanlarıma karşı güçlü ve heybetli kıl! Kendime olan güvenimi tam ve kâmil eyle! 
Allah’ım! Kendisiyle sana yöneldiğim Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v)’i ve el-Kahhâr ismini bana şefaatçi kıl ve benim duamı kabul eyle, isteğimi ihsan eyle! Âmin!”
 
İSLAMİ RÜYA TABİRLERİ
 
RUM SÛRESİ
İbni Sîrin: Bu sûreyi veya bir kısmını uykusunda okuyan veya dinleyen, birgayri Müslim’in aracılığıyla bir istek ve ihtiyacına kavuşur.
 
Kirmânî: Allah için çalışmaya, istediği işin olmasına, aralarında kin ve düşmanlık olan bir kimseye galip gelmeye işaret eder. 
Câfer-i Sadık: Düşmanına gâlip olur, maksadı husûl bulur, Allah için çalışır çabalar.
Nâfi ve İbni Kesir: Kalbinde nifak olur. 
İbni Fudâle: İdareci ve hâkim ise zulmeder. Tacir ise haramdan büyük kazanç sağlar. Hükümdar ve kumandan ise fetheder. Rüyayı görenin aracılığıyla birçok kimse hidayete erer.
Abdülgani en-Nablûsî: İstediği iş olur. Aralarında düşmanlık bulunan kimseye galip gelir. Müslümanlar savaş halinde iseler mansur ve muzaffer olurlar. 
Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Kadın hastalarda çok nadir rastlanan ‘ağaç adam sendromu’na HPV’nin (Human Papilloma Virüsü) şeki

Bangladeşli ´Ağaç Adam´ Ellerinin Kesilmesini İstedi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Edirne'de feci kaza: Ölü ve yaralılar var