İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0674
  • 4.9918
  • 174.61
  • 110.932
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Kadının asili Ankara’dan müşfiki İzmir’den…

ONUR AKBAŞ

x

 onurakbastde@gmail.com

Rahmetli Aşık Mahzuni Şerif ne güzel söyler: “Ben insanım benden başlar asalet…”. Şüphesiz öyle… Ama burası TV köşesi dolayısıyla görsellik önemli. Ankara’da uzun süre bulunmuş birisi olarak söylüyorum. Anakaralıların değil Ankara’da yaşayan kadınların hal ve edasında ve hususiyle yüzlerinde izahı mümkün olmaz bir soyluluk var. Bu yüzleri Önce TV’de görüp sonra da biyografisine baktığım her an bir şekilde yollarının Ankara’dan geçtiklerini öğrenem tesadüf olamaz. Payitaht Abdülhamid’in Bidar Sultanı, sanki sultanlığın dersini anne karnında almış. Sevgili Özlem Conker’den bahsediyorum. 

İZMİR’İN ŞEFKAT KAHRAMANLARI

Sevgili Saadet Özkan için yazmıştım bunu. Başlarına gelen ya da tanık oldukları bir zulümde silkinip de başkası yanmasın diye koşan İzmir’in meleklerine, evladı sözde “babaları” tarafından katledilen bir anne daha eklendi. TV’de,  Anne Dilek Y.nin feryatları arasında “başkalarının çocukları da yanmasın diye çalışacağım” demesi nasıl bir erdemdir? Acının şahlandırdığı kadınlar dünya sizin üzerinizde duruyor. 

ONLAR ZOR OLANIN PEŞİNDEYDİ

“Tahrip kolay tamir zordur.” Bir adet kibritle bir ormanı dakikalar içinde kül edebiliriz. Ama bir ormanın yeniden meydana gelmesi on yıllar alır. Bu hayatın her ünitesinde böyle olduğu gibi sanatta da böyledir. Ayşen Guruda katıldığı bir TV programında ne güzel ifade etti: “Biz o dönemlerdeki filmlerle bir arada yaşayabilmeyi, sabrı aile olabilmeyi anlatmaya çalıştık. Şimdiki diziler nasıl yuva yıkılır onun peşine düştü.”

ELVEDA MAHMUT HOCA

Kaç nesil o yorgun yüzde vazgeçmemeyi, sabrı, iyilik doğruluk ve inşa etme adına insandan umudu kesmeme adına direnmeyi okudu. Mahmut Hoca, yani Münir Özkul kendisiyle birlikte bir anlayışı bir yaşam felsefesinin sanattaki gölgesini götürdü.

 

 

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

CHP´li vekiller İP´e geçiyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar