• $ 5,7344
  • € 6,379
  • 277.251
  • 99785.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Doğumdan itibaren kalbe yakın takip! 

Çabuk yoruluyor, sık terliyor, ağlarken morarıyor, büyüme geriliği varsa dikkat! Çoğu zaman sessiz sedasız ilerleyen kalp hastalıkları özellikle çocuklarda daha ölümcül olabiliyor.

Doğumsal kalp hastalıkları canlı doğan her bin çocuktan 5-8’inde görülüyor. Çocuklarda kalp hastalıkları yüzde 20 oranında yenidoğan döneminde ağır tablolarla ortaya çıkıyor ve acil tedavi gerektiriyor. Çocukların bir kısmında hastalık sessiz sedasız seyredebiliyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Arda Saygılı çocuklarda en sık görülen kalp hastalıkları belirtilerini sıraladı, yaşamsal öneme sahip önerilerde bulundu.

En önemli bulgu morarma 

Özellikle yenidoğan döneminde kalp hastalığı şüphesi uyandıracak en önemli bulgu, morarmadır. Morarma çocuklarda özellikle eforla, yenidoğanda ise ağlama ve beslenme anlarında artıyorsa, bu durum kalp anomalisinde çok önemli bir belirtiyi oluşturuyor.  

Büyüme geriliği varsa... 

Kalbin metabolizmanın ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda çocukta büyüme normal ilerlemeyebiliyor. Çünkü kalp kası hastalıkları ani yaşamsal sorunlar yaratabiliyor. 

Erken müdahale hayat kurtarır! 

- Hamilelikte düzenli kalp muayenenin asla atlanmaması gerekiyor. 
- Doğumsal kalp hastalıkları her zaman bulgu vermiyor. O nedenle her çocukta mutlaka bir sporla uğraşıyorsa her yıl kardiyolojik testler yapılmalı. 
- Çocuğunuzu kalp hastalıklarına karşı korumak için erken yaşta spor yapmasına teşvik edin ve doğal gıdalarla beslenmesine dikkat edin. 

Çabuk yoruluyorsa dikkat!

Metabolizmanın artmış işgücünü karşılayamayan kalpte zamanla kalp yetmezliği gelişebiliyor. Hipertiroidi, anemi, demir eksikliği gibi durumlar kontrol edildiğinde açıklanamayan terleme veya çabuk yorulma mutlaka kalp kontrolünü gerektiriyor. Göğüs ağrısı da bir başka belirti. Çocukta özellikle spor yaparken eforla birlikte göğüs ağrısı varsa aman dikkat! Bayılma, nörolojik ve metabolik nedenler dışında kalp kası hastalıkları ve ritim anormallikleri nedenleriyle de oluşabiliyor. Ayrıca kalpte gerek dinlenme gerekse efor sonrasında oluşan çarpıntılar çok önemli. 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Bakım onarım işçilerinin Kocaeli Topçular Mahallesinde çalışırken havadan çekilen görüntüleri işç

Ölümle Burun Buruna, ´Ekmek Mücadelesi´

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Tarlaya gömülü halde bulundu! İş makinesiyle çıkarıldı

Bilim tarihinin tüyler ürperten deneyi!