• $ 5,7582
  • € 6,4179
  • 277.251
  • 99785.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Botoksa kaç yaşında başlanmalı?

Bakımı ve bakımlı olmayı önemseyen 30 yaş üstü bayanların ve hatta erkeklerin çoğu düzenli olarak botoks yaptırmakta. Ancak daha önce kırışıklıkları başlayan kişilerin botoks yaptırıp yaptıramayacakları konusunda estetik cerrah Dr. Defne Erkara bilgi verdi.

Botoks konusunda 30 yaş civarında başlanır diye bir yargı oluştu. Bunun nedeni genelde yüz bölgesindeki kırışıklıkların bu yaşlarda başlaması. Ancak genetik olarak bazı kişilerde mimik fazlalığı nedeniyle daha erken yaşlarda kırışmalar ortaya çıkıyor. Bu kişilerde 20'li yaşlardan itibaren botoksa başlanmasında yarar var. Çünkü özellikle derin kırışıklıklar güneşin de etkisiyle hızla kalıcı çizgilere dönüşebiliyor. Bunun önlemini ancak botoks ile alabiliyoruz. Bunun tersi olarak bazı kişilerde de geç kırışıklık oluyor. Bunlarda da botoksa daha geç başlanabilir.
 
Botoks yaptırma aralığı
 
Botoks yaptırma aralığı kişinin mimik çizgilerinin çokluğu, yaşı, iş hayatının yoğunluğu gibi faktörler nedeni ile kişiden kişiye değişkendir. Bu konuda hastalarımıza çoğunlukla bizler de önerilerde  bulunuyoruz. Onların yüzlerindeki dingin ifadenin devamlılığını sağlamak ve mimik çizgilerinin derinleşmesini önlemek bizim görevimimiz. İş sadece mimik çizgilerinin derinleşmesini önlemek değil tabiki. Derinin nemini korumak, rengini ve parlaklılığını da korumak önemli. Botoks yanında ek tedaviler ile bunu da sağlıyoruz. Botoksun etkisi ortalama 6 ay sürüyor. Bu yüzden kabaca 6 ayda bir botoks yaptırılmalı diyebiliriz.  
 
Botoks nerede yaptırılır ?
 
İstanbul gibi büyük şehirlerde, merkezi ilçelerde, nerdeyse her köşe başında bu hizmetin sunulduğuna dair ilan görmek mümkün. Bu konuda internette de bolca bilgilendirme, yazı ve videolar da mevcut. İşlem uzun sürmeyen ve sorun yaratma olasılığı az olan bir uygulama olduğundan bu uygulamayı, uygulama yetkisi olmayan, hatta doktor olmayan bir çok kişi yasaya karşı gelerek uygulamakta. Kalıcı olmayan bir tedavi olduğundan sonrası sorun olsa da bu sorun da kalıcı değil. Bu yüzden gözü kara bir çok kişi bu sektöre adım atmış durumda. Öyleki oldukça pahalı bir ilaç olan bu ilacı alıp nerede ise çok az kazanç sağlayarak bu uygulamayı yapmaktalar. Amaç botoksu sadece ucuza uygulatmak olunca bu durum bilgisi yeterli olmayan hastalar için sorun yaratmıyor.
 
Ancak botoksta amaç yüzün dengesini bozmadan dinginliğini korumak aslında. Bu nedenle uygulama dozlarının, aralıklarının ve uygulama öncesi ve sonrası ek tedavilerin çok önemi var. Anatomi bilgisinin ve hangi kaslara uygulama gerektiğinin bilinmesinin önemimi söylemiyorum bile. Bunu diş hekimlerinin yaptığı diş kontrollerine benzetebiliriz. Aradaki tek fark dişlerin bakımının kesinlikle sağlık için gerekli olması, botoksun ise görselliğin korunması açısından herkes için olmasa da güzelliğine önem verenler için gerekli olmasıdır. Ancak günümüzde her kesimden insan görselliğine önem veriyor ve bu konuda harcama yapmaktan sakınmıyor. İşte bu aşamada fiyat konusu gündeme geliyor.
Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Singapur’un Marina Körfezi’nde başarılı bir şekilde uçuşunu gerçekleştiren 18 pervaneli hava taks

Sinpagur Semalarında Uçan Taksi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Şansız insanların başına trajikomik olaylar

İngiltere'de şoke eden olay! Bir kamyonda 39 ceset bulundu