İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0385
  • 4.9925
  • 174.65
  • 112.122
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Memur çocukları en çok ‘yenilikçi girişimci’ oluyor

‘Kentlerin Yenilikçi Girişimciliğe Etkileri’ araştırmasına göre, babaları memur yenilikçi girişimcilerin oranı Ankara’da % 56.3’ü, İstanbul’da % 37.6’yı buldu. Kadın girişimci oranı Ankara’da % 32’yken, İstanbul’da yüzde % 11.9 oldu. 

Kentlerin Yenilikçi Girişimciliğe Etkileri araştırmasına göre, babaları memur yenilikçi girişimcilerin oranı Ankara’da yüzde 56.3’ü bulurken, İstanbul’da bu oran yüzde 37.6 olarak gerçekleşti. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yarı zamanlı Öğretim Görevlisi ve Kalkınma Bakanlığı Uzmanı Dr. Mehmet Cansız tarafından yapılan ‘Kentlerin Yenilikçi Girişimciliğe Etkileri’ isimli araştırma kapsamında, İstanbul ve Ankara’daki yenilikçi girişimciler karşılaştırıldı. Kentlerin girişimciler üzerindeki etkisi analiz edildi.

Kadın girişimcide Ankara önde

Buna göre, kadın girişimci oranı Ankara’da yüzde 32’yken, İstanbul’da yüzde 11.9 olarak gerçekleşti. İstanbullu girişimcilerin ‘girişimcilik tecrübesi’ne sahip olma oranı yüzde 37, Ankaralı girişimcilerin yüzde 26.5 olarak belirlendi. İstanbul’daki girişimcilerin yüzde 74’ünün çalışma deneyimi bulunurken, Ankara’da bu oran yüzde 30.4’te kaldı. İstanbullu girişimcilerin yaklaşık yüzde 20’sinin yurtdışı deneyimi bulunurken, Ankara’daki girişimcilerde bu oran yüzde 6’da kaldı. 

En çok orta sınıftan

Yapılan değerlendirmede, şunlar kaydedildi: “Babaları kamu çalışanı olan girişimcilerin oranı, memur şehri Ankara’da yüzde 56.3’ken, özel sektörün en güçlü olduğu İstanbul’da yüzde 37.6’dır. Bu veriler, yenilikçi girişimciliğin, büyük oranda orta sınıf çalışanlar üzerinden yeniden üretildiğini gösteriyor. Memur ailelerin, yenilikçi girişimciliği besleyen ana unsur olduğu görülmektedir.”

Tekno-memura dönüşüyorlar

Ailenin girişimcilere maddi destek sağlamasında Ankara yüzde 66.7 ile İstanbul’un önünde yer aldı. Değerlendirmede, Ankaralı girişimcilere kamu destekleri yanında ailelerinden maddi destek sağlanmasının, girişimcilik başarısı önünde engel teşkil edebileceği belirtildi. Bu girişimcilerin ‘tekno-memurlara’ dönüştüğü kaydedildi. Ankara’daki girişimcilerin yüzde 74.1’i etkili sosyal çevresi olduğunu ifade ederken, İstanbul’da bu oran yüzde 65.6 oldu. Ankara girişimcisinin yüzde 49.7’si işlerini kolaylaştıran etkili bir siyasi çevresi olduğunu vurguladı, bu oran İstanbul’da 8.4’te kaldı.

 

Şehidimiz Ömer Halisdemir davasında karar açıklandı 18 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Ömer Halisdemir davasında karar çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yerli insansız araç Asya pazarına giriyor

AK Parti, yaptırdıkları son anketi açıkladı

En Çok Okunanlar