İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

KOBİ olabilmek için en az 125 bin TL ciro şartı geliyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOBİ tanımının değişmesine ilişkin yeni bir çalışma yürütüyor. Buna göre şirketlerin KOBİ tanımı kapsamına girebilmesi için ciro sınırının 125 milyona yükseltilmesi bekleniyor.  

YELDA GÖKDAĞ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin soru önergelerini yanıtladı. Bakan Özlü, konuşmasında “yıllık net satışı veya mali bilançosu üst sınırı 40 milyon TL olan işletmeler  için kullanılan ‘KOBİ’ tanımının değişmesine ilişkin yeni bir çalışma yürüttüklerini kaydederek, “Bu 40 milyonu artıracağız ama bunun ne olacağını biliyorsunuz Bakanlar Kurulu karar verecek. Biz Bakanlar Kuruluna arz edeceğiz. Bir çalışma yaptık, çalışmamız hazır” diye konuştu. Şirketlerin KOBİ tanımı kapsamına girebilmesi için ciro sınırının 125 milyon TL’ye yükseltilmesi bekleniyor. 

BAKANLAR KURULU’NA GİTTİ 

Özlü, TBMM’de şu mesajları verdi: “KOBİ tanımında bir çalışma yaptık. Biz Bakanlar Kuruluna arz edeceğiz. Nihai kararı onlar verecek. 2017 yılında 274 bin KOBİ’ye 6,7 milyar lira kredi verdik. Ayrıca, genç girişimcilerin desteklenmesi, KOBİ’lerimizin markalaşması, AR-GE faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla KOSGEB bütçesine ayırdığımız kaynağı geçen yıla göre yüzde 60 oranında artırdık ve 1,7 milyar liraya çıkardık.”

47 bin işletme destek aldı

KOSGEB’ten girişimcilik desteği alan işletme sayısının 46 bin 927 olduğunu ifade eden Özlü, “Bu desteği alan işletmelerden yalnızca 1625 tanesi işletmesini kapatmış. Bu da destek alanlar içerisinde yüzde 3,5’luk bir kesimi oluşturuyor. Geri ödemeli olarak destek alan 3 bin 682 işletme var. Bu işletmelerdense yalnızca 90 tanesinin vadesi geçmiş borcu bulunuyor. Bu da destek alanların yüzde 2,4’lük kısmını oluşturuyor” dedi.

Kahvehaneler kapsam dışında

KOSGEB Hukuk Müşavirliğince haciz yoluyla tahsil edilen dosya sayısının 55 olduğunu ifade eden Bakan Faruk Özlü, “Bu istatistiki veriler, KOSGEB’den hibe veya teşvik alan işletmelerin hayatta kalma ve borçlarını geri ödeme oranlarının son derece yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Ancak kıraathaneler, kahvehaneler bu kapsama dâhil olmadığından KOSGEB desteklerinden istifade edemiyor” diye konuştu.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Önümüzdeki ay başlıyor! 1,5 milyar lira katkı sağlayacak

Beyazperdenin efsanesi 35 yaşında

En Çok Okunanlar