• $ 5,3234
  • € 6,0499
  • 219.234
  • 98.454
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Üç kuruş uğruna tehlike saçıyorlar

Denetimsiz şekilde otoparktan bozma pistlerde gençler ölümle yarışıyor! Merdiven altı işletmeler motor zincirine takılan ve hayat kurtaran 100 TL’lik koruma parçasını bile masraf olarak görüyor.

x

BÜLENT ŞANLIKAN

AKŞAM ölümcül olayların yaşandığı ‘kartIng’ pistlerini araştırdı

Mantar gibi çoğalan ve bina altındaki otoparklarda bile açılabilen karting pistlerine yetersiz güvenlik önlemleri de eklenince  adeta ölüme davetiye çıkartılıyor. Ölümcül kazalarda bir numaralı şüphelinin motor zinciri olduğuna dikkat çeken karting uzmanı Bestanbey Yüzbaşıoğulları, maliyeti 100’yi bulan bir koruma kapağıyla bu tehlikenin ortadan kaldırıldığını, ancak standartlara uymayan işletmelerin masraftan kaçındığını belirtti. AKŞAM’a konuşan Yüzbaşıoğulları’nın tespitleri ise şöyle: 

ÖNLEMLER YETERSİZ

“Uyardık ama müşteri dinlemedi” gibi savunmalar merdiven altı işletmelerin bahaneleri. Üç kuruşluk kar için insan hayatını tehlikeye atan işletmeler hızla yayılıyor. İnsanlar drift yapsın diye zemine mermer tozu döküp kayganlaştırıyorlar. Sonra da araçlar çarpışıyo

GÜVENLİK BÖYLE OLUR!

Kendi işletmesinde kurallara aykırı hiçbir davranışa müsaade etmediğini belirten Yüzbaşıoğulları, çocuklar için özel go-kart araçlarından da bahsetti: Motor ayarları düşük seviyede. 4 ila 6 yaş gurubu kullanıyor. Bu araç piste çıktığında bütün seanslar durur. Yanında hiçbir araç piste çıkamaz. Karting Yönetmeliği’ne uymayan işletmeler var. Kendi gözümle gördüm, adam iki bina arasına karting pisti diye tabela asmış. 4 tane araç konulmuş ve ticari amaçlı bir iş yapılıyordu. İnsan hayatı önemsenmiyor. 

Muhabirimiz Bülent Şanlıkan, karting uzmanı Bestanbey Yüzbaşıoğulları’nın anlattıklarını, Tuzla Karting Park Pisti’nde kelimesi kelimesine uygulayarak test etti.

10 Ağustos 2008: 9 yaşındaki kız saçını motora kaptırınca kafa derisi koptu. 7 Şubat 2013: Sakarya’da kaşkolu go-kart aracına  dolanan Tuğba Erdoğan feci şekilde can verdi. 19 Ekim 2013: Mardin Nusaybin’deki bir çocuk go-kart aracını duvara çarptı,  karnına demir saplandı. 29 Ağustos 2017: Boğazındaki şalı araç lastiğine takılan Tuğba Cevahir yaralandı. 11 Nisan 2018: Sarıyer’de şalı aracın tekerine sıkışan liseli Havvanur Y. ağır yaralandı.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Ordu’nun Fatsa ilçesinde bir vatandaş, üst geçidin demirlerine çıkarak intihar girişiminde bulundu.

İntihar teşebbüsünü, film çeker gibi kaydettiler

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İlaçlarla alınmaması geren besinler

Dünyanın en anlamlı dövmeleri

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019