İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Terör örgütü PKK ile Ezidi militanlar arasında çatlak

Sincar'da terör örgütü PKK ile Ezidi militanlar arasında Ezidilerin Afrin'e gönderilmesi konusunda çatlaklar meydana geldi.

x

Musul'un Sincar ilçesindeki Ezidi Peşmerge Komutanlarından Şeşo, terör örgütü PKK ile ona bağlı Ezidi silahlı gruplar arasında, Ezidilerin Afrin'e gönderilmesi konusunda çatlakların meydana geldiğini söyledi.

KDP Sincar Sorumlusu Kaçak: "Sincar idaresi ve halkı, son üç yıldır terör örgütü PKK'nın bölgedeki varlığından ciddi şekilde rahatsız ve burada kalmasını reddediyor. Ezidi halkı başta olmak üzere Musul yetkilileri ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti PKK'nın ilçede konuşlanmasına karşıdır"
 
Irak'ta Musul'un Sincar ilçesindeki Ezidi Peşmerge Komutanlarından Kasım Şeşo, terör örgütü PKK ile ona bağlı Ezidi silahlı gruplar arasında "Ezidi gençlerinin Afrin'e gönderilmesi hususunda" çatlakların meydana geldiğini belirtti.
 
TERÖR ÖRGÜTÜ PKK SİLAH ZORUYLA GENÇLERİ SAVAŞA GÖNDERİYOR
 
Şeşo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın silah zoruyla Sincar'daki Ezidi gençlerini başta Afrin olmak üzere Suriye'deki çatışma bölgelerine göndermesine Ezidilerin ciddi tepki verdiğini, örgütün hesaplarının tutmadığını ifade etti.
 
Sincar'daki Ezidi silahlı grupların Afrin'e gitmeyi reddettiğini ve örgüte karşı çıktıklarını dile getiren Şeşo, söz konusu silahlı grupların terör örgütü PKK ile bağını kesebileceğini çünkü her iki taraf arasında ciddi çatlakların oluştuğunu söyledi.
 
Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sincar Sorumlusu Kadir Kaçak ise, terör örgütü PKK'nın ivedi bir şekilde bölgeden çıkarılması gerektiğini yineledi.
 
PKK YÜZÜNDEN BÖLGE HALKI EVLERİNİ TERKETMEK ZORUNDA KALIYOR
 
Örgütün ilçedeki varlığı nedeniyle terör örgütü DEAŞ'ten sonra göç eden sivillerin kendi evlerine dönmemelerine tepki gösteren Kaçak, terör örgütü PKK'nın Sincar'daki varlığı nedeniyle ilçe halkının yüzde 80'i Duhok kentine göç ettiğini kaydetti.
 
Terör örgütü PKK'nın ilçede yaşayan Ezidi sivillerden haraç topladığını aktaran Kaçak, örgüt toplanan paraları Ezidi gençlerin silahlandırılması için kullandığını ve silahlı eğitimleri tamamlanan gençleri Suriye'ye veya başka yere gönderdiği bilgisini verdi.
 
EZİDİLER TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'NIN VARLIĞINDAN RAHATSIZ
 
"Sincar, terör örgütü PKK'nın yuvası olmadığı gibi ikinci Kandil'i de olmayacaktır." diyen Kaçak "Sincar idaresi ve halkı, son üç yıldır terör örgütüPKK'nın bölgedeki varlığından ciddi şekilde rahatsız ve burada kalmasını reddediyor. Ezidi halkı başta olmak üzere Musul yetkilileri ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti PKK'nın ilçede konuşlanmasına karşıdır." dedi.
 
Terör örgütü DEAŞ'ın, Ağustos 2014 tarihinde Sincar'a saldırmasını bahane eden terör örgütü PKK, Ezidileri koruma bahanesiyle bölgede varlık göstermeye başlamış ve farklı isimler adı altında kendi himayesinde Ezidilerden oluşan silahlı gruplar kurmuştu.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
CHP´li Özgür Özel´in 'Erdoğan konuşurken ezanlar geç okunuyor, hocalara talimat gidiyor' yalanı böyl

CHP´nin yalanları bitmek bilmiyor...

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Savunma Bakanı: SOM füzemizi satmaya başladık

Akdeniz’de Türkiye’ye karşı 'Bölgesel ordu' kuracaklar

En Çok Okunanlar