HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3927
  • 6,1068
  • 214.74
  • 90.149
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sıfırcı hocalar utandı, korktu ve sonunda notumuzu artırdı

Reyting kuruluşlarının artık inandırıcılıklarının kalmadığını hatırlatan İş Bankası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Moody's'in önceki gün gerçekleştirdiği not artırımı işte böyle yorumladı: 'Bu kuruluşlar inandırıcılıklarını yitirdikleri için utandılar, korktular da not artırımına gittiler'

x

Ayfer ARSLAN/ayfer.arslan@aksam.com.tr
Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, dünya ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmelere karşın Türkiye ekonomisinin göreceli olarak pozitif olduğunu belirterek rating kuruluşu Moody's'in yaptığı not artırımını ' Utandılar, korktular da not artırımına gittiler' şeklinde değerlendirdi. Not artırımını Türkiye ekonomisinin geleceği açısından 'olumlu' olarak nitelendiren Özince, rating kuruluşlarının bugüne kadar yaptıkları haksızlıklara da dikkat çekti. Rating kuruluşlarının artık inandırıcılıklarının kalmadığını vurgulayan Özince, 'Bu kuruluşlar artık inandırıcılıkları kalmadığından utandılar, korktular da not artırımına gittiler. Türkiye'nin bulunduğu kategorideki ülkelerin notlarını yüksek tuttuklarında Türkiye'ye yapılan haksızlığı 'sizin siyasi istikrarınız yok' gibi savunmalarla yanıtlıyorlardı. Çin'in notunu yüksek tutarken bu ülkedeki siyasi istikrardan bahsediyorlardı. Oysa Çin bu açıdan patlamaya hazır bomba gibi' diye konuştu.

ÜRETMİYOR, TÜKETİYORUZ
Ekonomideki pozitif görünüme karşın olası risklere de dikkat çeken Ersin Özince, 'Türkiye üretmiyor, tüketiyor' dedi. Özince, tasarruf oranının düşük olması nedeniyle ülke ekonomisinin daha büyük dalgalanmalara karşı beklenen gücü gösteremeyeceğini belirterek, 'Bizden kredi kullanan müşterilerimiz artık yatırım yapmıyorlar çoğu marketçi, gayrimenkulcü, inşaatçı oldu' dedi.

Basel aşısı bize uymaz
ERSİN Özince, uluslararası bankacılık standartlarında getirilen yeni Basel kurallarının Türkiye'yi zorlayacağını ifade ederek 'Basel aşısı bize uymaz' dedi. Özince, 'Her ülke aynı aşıyı almak zorunda değil' diyerek Basel kriterlerinin de her ülke bankacılığında farklı ele alınması gerektiğini söyledi.

İş Bankası, Zeugma'daki kazılar için 150 bin liralık destek verdi
İŞ Bankası, Zeugma Antik Kenti'nde sürdürülen 'Muzalar (Esin Perileri) Evi'  kazı çalışmalarına destek verecek. Kazı çalışmalarını 5 yıl boyunca destek verecek olan İş Bankası bu proje için 150 bin TL kaynak ayırdı. Zeugma'da konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay '30 milyon ziyaretçiyi ağırlayan, ekonomiye 25 milyar dolardan fazla katkı yapan ama bütçeden yüzde yarım pay alan bir bakanlık için bu tür sponsorluklar önemli' diye konuştu.

Bu değerlere sahip çıkalım
Zeugma'ya verdikleri destekle ilgili konuşan Ersin Özince, 'Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bu toprakların her yerinde kazı yapılsa yeni değerler çıkacağını biliyoruz. Ancak bugün ulaşılan bu kazı sayısı çok ciddi bir kaynak artışına işaret ediyor. Kazıların sayısının arttığını, bunlarla birlikte arkeoloji müzelerimizin yenilendiğini, yenilerinin açıldığını, Türkiye'den çıkıp dünya müzelerine dağılmış olan eserlerin yine kendi topraklarına dönmesi konusunda harcanan çabaların da arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz' dedi.

Her kulubün bir bedeli var
ERSİN Özince Türkiye'nin gelinen süreçte dünya ekonomisinin düzeltilmesi için IMF'ye 5 milyar dolar ödeme yapacağının hatırlatılması üzerine şu değerlendirmede bulundu: 'Her kulübe girmenin bir bedeli vardır. Eğer kurucu üyeyseniz ve ağırlığınız artıyorsa bunun bedelini ödersiniz. IMF'ye üye ülkeler ağırlıkları karşılığında para öderler. Türkiye IMF'ye bir para hibe etmiyor. Ağırlığı oranında ödemesi gereken parayı ödüyor.'

İhracattan büyümeye destek
Türkİye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ülke ekonomisinde cari açığın dışında Türkiye'nin notunu olumsuz etkileyecek hiçbir göstergenin bulunmadığını savundu. Alınan tedbirlerle cari açıkta çok ciddi değişen bir trend olduğuna işaret eden Bali, Türkiye'de büyümenin kompozisyonunun da değiştiğine dikkat çekerek, 'Son iki senedir ilk defa ihracat büyümeye artan oranda net katkı yapıyor. Daha önce ihracatın katkısı hep negatifti. 2011'in son çeyreğinde alınan önlemlerin etkisiyle bu katkı ciddi belirginleşti' dedi.
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılını gerçekleştirdiği ´15 Temmuz Millet Bahçesi´ni gezdi. Erd

En sevdiği şarkıyla sürpriz: Başkan Erdoğan eşlik etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Serdar Ortaç son dakika Chloe Loughnan boşanıyor mu?

O Ses Türkiye'de Yıldız Tilbe anısı nedir

En Çok Okunanlar