İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7652
  • 5.6008
  • 198.13
  • 103.327
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ordu- Giresun valiliği kar tatili açıklaması, Ordu- Giresun yarın okullar tatil mi?

Ordu ve Giresun'da yük kesimlerde kar yağışı etkisini sürdürüyor. Sahil kesiminde ise günün ilk saatlerinden itibaren başlayan yağmur etkisini gün boyu sürdürdü. Giresun'un iç kesimindeki Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerinde öğlen başlayan kar yağışı devam ediyor. Yağış dolayısıyla Kümbet, Kulakkaya ve Paşakonağı yaylaları beyaza büründü. Öte yandan kar yağışının etkili olduğu bölgede Karayolları ve belediye ekipleri, kar küreme çalışmalarını sürdürüyor.Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklığının düşmesinin ardından bölgede kar yağışının başladığını söyledi. Kısa süre etkisini gösteren karın yaşamı zaman zaman olumsuz etkilediğini aktaran Kaya, vatandaşlardan araçlarında çekme halatı, zincir ve takoz bulundurmalarını istedi. Kaya, kar yağışının etkisini sürdürmesi ihtimaline karşı ekiplerin hazır olduğunu vurguladı.

x

Ordu- Giresun yarın okullar tatil mi? Ordu- Giresun valiliği kar tatili açıklaması var mı? Ordu ve Giresun'un yüksek kesimlerine kar yağdı. Yörede sahil kesiminde günün ilk saatlerinde yağmur ve fırtına etkili olurken, yükseklerde ise kar yağışı görüldü. Kar yağışıyla 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası beyaza büründü, kartpostallık görüntüler oluştu. Yörede hava sıcaklığı 8 ile 10 derece düştü. Kar, bir yağış biçimidir. Kar bulutlarda bulunan su taneciklerinin aşırı soğuk ile karşılaşması sonucu kristalleşerek oluşmasıdır. Bu olay çok çabuk meydana geldiği için su tanecikleri yağmura dönüşmeden kar haline gelmiştir.

HAVA DURUMU AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

GİRESUN

Giresun'un iç kesimindeki Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerinde öğlen başlayan kar yağışı devam ediyor.
Yağış dolayısıyla Kümbet, Kulakkaya ve Paşakonağı yaylaları beyaza büründü. Kentin Sivas ile ulaşımının sağlandığı karayolu üzerindeki 2200 rakımlı Eğribel Geçidi'nde de kar yağışı görüldü. Yetkililer kış lastiği kullanılması ve araçlarda zincir bulundurulması konusunda sürücüleri uyardı. Karayolları ekipleri de Eğribel Geçidi'nin ulaşıma kapanmaması için çalışma yaptı.

Kar nedir? Kar yağışı nedir? Kar nasıl oluşur?

Kar, bir yağış biçimidir. Kar bulutlarda bulunan su taneciklerinin aşırı soğuk ile karşılaşması sonucu kristalleşerek oluşmasıdır. Bu olay çok çabuk meydana geldiği için su tanecikleri yağmura dönüşmeden kar haline gelmiştir. Kar taneleri yapılan araştırmalara göre altıgendir. Fakat küçük olduklarından çıplak gözle şekilsiz gözükürler. Ve bunların hiçbiri birbirine benzemez. Ve gökyüzünden yere doğru inerken hiçbiri birbirine değmez. Toprak ve atmosferin ısı aynı olursa yere düşen kar taneleri erimez. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre yeryüzüne inen yağış çeşitlerinin sekizde birinin kar yağışı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yere düşen kar taneleri toprağın üzerine kaplar ve toprağın donmasını engeller. Kar tanesi oluşurken sıcaklığa ve neme göre şekil alır. Kar yazın oluşacak nem ve kuraklığı önler. Ayrıca toprağa düşen kar taneleri azot bakterileri yardımıyla eriyerek azot tuzu haline gelerek toprağı da besler. Buna karşın kar taneleri yağış çeşidine ve yağış türüne göre; uzun ince kalem veya şapkalı sütun gibi isimler alır.

 

 

 

 

 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
Filistinli çocuk İsrail askerlerine böyle kafa tuttu

Filistinli çocuk İsrail askerlerine böyle kafa tuttu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kuzey Avrupa ülkesi İsveç'te 200 yıl sonra savaş hazırlığı başladı

65 yaş aylığına 2. zam yolda

En Çok Okunanlar