HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,7936
  • 6,7165
  • 229.151
  • 98.361
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

İzmir'de ilk oruç tutuldu

2018 Ramazan imsakiyesi yayınlandı. Ramazan ayı 2018 yılında 16 Mayıs itibari ile başlıyor. Müslümanlar Ramazan ayında farz olan oruç ibadetini yerine getiriyorlar. Ramazan orucunun, dünyevî ve uhrevî, ferdî ve içtimaî pek çok faydaları vardır. Oruç tutmak, İslâm'ın dayandığı 5 temel esastan birisidir.

x

Ramazan ayı 2018 yılında Mayıs ve Haziran aylarına denk geldi. İlk oruç 16 Mayıs Çarşamba günü, son oruç 14 Haziran Perşembe günü tutulacak. Oruç, imsak vakti dediğimiz fecr-i sâdık (ikinci fecir) zamanından güneşin batışına kadar geçen süre içinde hiçbir şey yememek, içmemek, cinsî muamelede bulunmamak demektir. Oruç, kelime olarak, Farsçadan Türkçeye girmiş bir isimdir. Kelimenin aslı "ruze"dir. Türkçede "oruze" şeklinde kullanılırken, zamanla "oruç" hâlini almıştır. Arapçadaki karşılığı savm ve siyâm kelimeleridir.

İL İL İMSAKİYE İÇİN TIKLAYIN

İZMİR İMSAK VE İFTAR VAKİTLERİ

15 Mayıs Salı günü 16 Mayıs Çarşamba gününe bağlayan gece ilk sahura kalkılacak. İzmir'de ilk sahurda imsak 04.13, Güneş 05.53, İftar vakti ise 20.23

KAÇ SAAT ORUÇ TUTACAĞIZ?

Oruç, Müslümanların sabah imsak vaktinden akşam güneş batana kadar midesini yiyeceklerden, dilini sudan, tüm duyu organlarını haramdan uzak tuttuğu bir ibadettir. Ramazan boyunca Müslümanlar gün içinde oruç tuttukları gibi, ibadet dolu da bir ay geçirirler.2018'de Türkiye'de Ramazan Ayı boyunca ortalama 16 saat boyunca oruç tutulacak. Bu vakit ilk günler biraz kısa başlasa da, mevsimden dolayı gün gün uzayacak.Türkiye'de sahur vakitleri bu yıl 03.00 ila 04.30 arası olacak. İftar vakitleri ise 19.00 ila 20.30 arası değişecek. Bu da Türkiye'nin ortalama olarak 16 saat oruç tutacağı anlamına geliyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,

Trump son sözü söyledi, stüdyo buz kesti: Lesley, tamam. Başkan olan benim, sen değilsin

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Kamu bankaları emeklilere faizsiz kredi verecek

Devlet karşılıksız para veriyor! Kaç para alabilirsiniz?

En Çok Okunanlar