İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0445
  • 4.9941
  • 175.06
  • 112.122
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Hafta sonu savcıyla ihanet toplantısı

FET֒cü askerler, Ankara’dan yola çıkan MİT TIR’ları için sabaha karşı Adana’da savcıyla toplantı yaptı. Alçaklar, son detayların belirlenmesinin ardından gün içinde operasyonun düğmesine bastı.

x

Soner KAN / ADANA 

MİTÇİLERİ ADIM ADIM İZLEMİŞLER

Adana’da 3 yıl önce durdurulan MİT TIR’larıyla ilgili olarak yargı süreci devam ederken, ihanetin her aşamasının en ince detayına kadar planladığı ortaya çıktı. O dönem Adana İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube’de görevli olan Üsteğmen Önder Kır, dönemin ‘özel yetkili savcısı’ Aziz Takçı’nın evine şafak vakti gidip görüştüğü öğrenildi. FETÖ üyesi Jandarma Yüzbaşı Hakan Gencer, Jandarma Kıdemli Çavuş Gültekin Menge, Jandarma Kıdemli Çavuş Mahmut Özcan ile uzman çavuşlar Cumali Katırcı, Ahmet Yüksek ve Hasan Ülker’in, Adana’daki TIR’ların sevkiyatında görevli 7 MİT mensubunu dinleyip takip ettikleri belirlendi.

YETKİSİZ SAVCIYI ARADI 

İddianamede; “Gençer’in, hafta sonu tatili olan pazar günü saat 03.57’de Önder Kır ile görüşerek, TIR’ların gelişini haberdar ettiği, Kır’ın da 05.57’de olay günü nöbetçi olan Cumhuriyet Savcısı Atilla Rahimi yerine Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı’ya bilgi verdiği, hemen ardından Gençer ile görüştüğü, 06.04’te tekrar Aziz Takçı ile görüşerek, yanında Hüseyin Özmen olduğu halde Takçı’nın evine güneş doğmadan gitti” denildi.

İHBARDAN ÖNCE 6 GÖRÜŞME

Bu görüşmeyle ilgili olarak da iddianamede şu ifadeler yer aldı; “Bu görüşme neticesinde ihbardan önce 6 kez Hakan Gencer ile ihbarın ne şekilde ve nasıl yapılacağını görüştüğü, ihbarın yapılmasından yaklaşık 18 dakika sonra saat 07.47’de tekrar görüştükleri, bu arada Aziz Takcı’nın da ihbarın ardından 08.14’te Adana TMK 10. madde ile görevli Cumhuriyet Başsavcıvekili Ahmet Karaca’yı arayarak bilgi verdi.”  

EL-KAİDE İLE BAĞLAŞTIRDILAR 

Takçı’nın, TIR’ların, MİT’e ait olduğunun kesin olarak önceden öğrenilmesine karşın, “2014/2 sayılı soruşturma dosyasıyla ilgisi olabilir” ibaresiyle gecikmesinde sakınca bulunan halinde ne olduğunu tam olarak
 açıklamadan, yapılan ihbar ses kaydı dökümünde; ‘patlayıcı madde’ denilip, sonradan; ‘El-Kaide terör örgütü’ ile ‘silah ve mühimmat’ ibareleri ilave edilen arama kararı talep yazısını kabul edip, arama kararı verdiği vurgulandı.  

TIR’LARIN ÜZERİNE ÇIKMIŞ!

TIR’ların durdurulmasından sonra Takçı’nın, Önder Kır ve Ahmet Karaca ile de birçok kez telefonla konuşarak, durum hakkında değerlendirmelerde bulunduğu belirtilen iddianamede; Aziz Takçı’nın, ilk kez bir olay yerine gidip, MİT’e ait TIR’ların üzerine çıkıp, kasaları açtırdığı ve elindeki cep telefonuyla araçlardaki malzemelerin fotoğrafını çekip, jandarma personeline de çekim yaptırdığı hatırlatıldı.

Osmaniye´de hemzemin geçitte yük treninin çarptığı baba ve kucağındaki bebeği hayatını kaybetti.

Osmaniye´de feci kaza! Baba ve kucağındaki bebeği hayatını kaybetti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Yerli insansız araç Asya pazarına giriyor

AK Parti, yaptırdıkları son anketi açıkladı