• $ 5,3266
  • € 6,0527
  • 220.05
  • 99.674
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Gurbetçi işadamını haraca bağladılar

Paralel yapının etkin olduğu ülkelerde yatırım yapan Türk işadamları adeta haraca bağlandı. Ödeme güçlüğü çeken işadamları battı. 'Himmet' adı altında toplanan milyon dolarların nereye gittiği bilinmiyor.

x

Muhammet KUTLU-ANKARA

Derin örgütün, gurbetçi işadamlarından "himmet toplama" adı altında haraç aldığı belirlendi. Bulundukları ülkelerin bürokrasisinde söz sahibi olmalarının avantajını kullanan paralel yapının, Türk işadamlarından belli periyodlarla düzenledikleri toplantılarda yüklü miktarda para topladıkları ortaya çıktı.

KOBİ’LERDEN ÇEK! 

Hangi işletmenin ne kadar "himmet" vereceğini belirleyen paralel yapının, ödeme güçlüğü çeken çoğu küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerini ise çek vermeye zorladıkları tespit edildi. Ödeme kabiliyetinin çok üstünde çeklere imza atan ve vadesi geldiğinde karşılığını bankaya yatıramayan bazı işadamlarının bulundukları ülkelerin hukukuna göre ticari faaliyetlerine son verildiği öğrenildi.

BÜROKRATLARA MAAŞ

Örgüt, "himmet" ödemeye yanaşmayan Türk işadamlarına karşı maaşa bağladığı bürokratları kullandı. Çekleri ödeyemedikleri için mağdur olan birçok işadamının, bulundukları ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri ve konsolosluklara başvurarak, mağduriyetlerini dile getirdikleri öğrenildi. Zor durumda kalan birçok işadamının işletmesini kapatarak yurda döndüğü de gelen bilgiler arasında. Paralel yapının Pensilvanya'dan aldığı talimatla topladığı milyonlarca dolar ve euro'nun nereye gittiği ise bilinmiyor.

PARALEL YAPININ MEKANİZMASI NASIL İŞLİYOR

Paralel yapının Türk işadamlarını "Himmet" adı altında haraca bağlama operasyonu şöyle gerçekleşiyor. Örgüt, bulundukları ülkeye yatırım için gelen Türk işadamları ile yakınlaşıyor. Ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli işletme açmak isteyen işadamlarına yönelen paralel elemanlar, resmi kurumlardaki bağlantılarını kullanarak çalışma, iş yeri açma ve oturum izni gibi bürokratik işlemleri süratle tamamlıyor. Bu yolla güven tesis eden paralel yapı, süreç içinde işadamı ile daha da yakınlaşıyor. Yemek, toplantı, okul ziyareti gibi etkinliklere davet edilen işadamı daha sonra "himmet" toplantısına çağrılıyor. Bu toplantıda Pensilvanya'dan gelen ve hizmet hareketinin önemini vurgulayan mesaj okunarak, bu hareket için "himmet toplanması gerektiği" anlatılıyor. Ardından da kimin ne kadar "himmet" vereceği açıklanıyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kılıç Küp Uydu Projesi ile yerli ve milli olarak geliştirilen Düşük Gürültülü Yükselteç modülüne uza

Türkiye kılıç ile uzaya çıkacak

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Çin'de 5 Osmanlı padişahının mermerden heykellerini yaptırdı

Son 10 yılda dünya nasıl değişti

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019