İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7681
  • 5.51
  • 196.08
  • 92997
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ankara'dan Berlin'e kütüphane davası

Kültür Bakanlığı, İslam Bilimi Tarihçisi Prof. Sezgin’in 45 bin ciltlik kütüphanesini Türkiye’ye iade etmeyen Almanya’ya hukuki savaş açtı. AKŞAM’a konuşan Bakan Kurtulmuş “Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. 

x

Yelda GÖKDAĞ 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İslam Bilimi Tarihiçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin’in paha biçilmez eserlerden oluşan ve Almanya tarafından el konularak ülke dışına çıkarılması engellenen binlerce ciltlik kütüphanesinin Türkiye’ye iade edilmesi için harekete geçti.

15 bin ciltlik bölümü daha önce Türkiye’ye getirilen kütüphanenin, yaklaşık 30 bin ciltlik bölümünün halen Almanya’da olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş AKŞAM’a özel açıklamalar yaptı. “Kütüphanenin peşini bırakmayacağız. Hukuki ve diplomatik temaslarımız sürüyor” diyen Kurtulmuş, “Bunun, Türkiye-Almanya arasındaki siyasi gerginliğin bir yansıması olduğunu düşünüyoruz. Kitapların Fuat Hoca’ya ait olduğu fatura ve belgelerle mahkemeye de ibraz edildi” şeklinde konuştu. 

Dünyanın en iyi derlemesi

1960 Darbesi’nde yurt dışına çıkan ve Almanya’ya yerleşen İslam Bilimi Tarihçisi Prof. Fuat Sezgin, yıllar sonra Türkiye’ye dönüş yapmış ve yarım asrı aşkın sürede oluşturduğu 45 bin ciltlik kütüphanesini de getirmek istemişti. 

TÜRKİYE'YE GETİRECEĞİZ

 Tarihi eser kaçakçılığının da terörün bir parçası olarak gördüğünü belirten Kurtulmuş, “İnterpol ve Dışişleri Bakanlığımızla büyük bir koordinasyon içinde kültürel varlıklarımızı Türkiye’ye geri getiriyoruz” dedi. Kültür Bakanı, Irak’tan kaçırılanrak Türkiye’ye getirilen ve yakalanan 80’e yakın irili ufaklı tarihi eserin önceki gün geri gönderildiğini de belirtti. 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın içinde olacağı uçak Türkiye’nin en önemli dev projelerinden İ

3. Havalimanı tarihi sefer öncesi böyle görüntülendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

SSM ile Türk Loydu arasında yeni dönem

Menbiç'te ikinci devriye başladı! İlk fotoğraflar

En Çok Okunanlar