İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 6,2077
  • 7,2797
  • 240.095
  • 96.839
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Yerli ve milli gemi trafik sisteminde sona geldik

“Boğazlarımızın hepsinde, tamamen yerli ve milli gemi trafik sistemini kuruyoruz, bitirme aşamasına geldik” diyen Başbakan Yıldırım, ekledi: “Yeni ve yerli teknolojiye sahip ürünlerimizle dünyada söz sahibi olan ülkeler arasında yerimizi alıyoruz.” 

x

Uluslararası Denizcilik Zirvesi’nin açılışını yapan Başbakan Binali Yıldırım, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) 70’inci kuruluş yıl dönümünde zirvenin İstanbul’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Denizciliği geliştirmek için birçok çalışma yaptıklarını belirten Yıldırım, “Boğazlarımızın tamamında İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı ve bütün sahil şeridimiz boyunca tamamen yerli ve milli gemi trafik sistemini kuruyoruz, bitirme aşamasına geldik. Bu şu anlama geliyor, bütün denizlerimizde seyreden gemilerin 7/24 esasına göre uzaktan kumandayla izlenmesi ve oluşabilecek muhtemel risklere karşı gerekli müdahalelerin yapılması. Gözümüzün nuru olan bu boğazda herhangi bir deniz kazası yaşanmaması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz” diye konuştu.

İŞSİZLİği DE AZALTTI

Başbakan Yıldırım, Türkiye’de 15 yılda yapılan altyapı projeleri konusunda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) yaptığı araştırmaya ilişkin, “Türkiye’de bölünmüş yollara yapılan yatırım sayesinde, son 12 yılda, iller arasındaki mesafe en az 1.5 saat kısaldı. İllerin kendi arasındaki ticareti yüzde 40 arttı ve bu yollar sayesinde Türkiye’nin işsizliği yüzde 1 azaldı. Ayrıca bütün iller ihracat yapar hale geldi” bilgilerini paylaştı.

DÜNYADA SÖZ SAHİBİYİZ

Türkiye’nin dünyada savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve hizmete alan 10 ülke arasında yer aldığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Son 15 yılda 14 askeri gemi projesini tamamladık, hizmete aldık. Hücum gemilerinden denizaltı projesine, sismik araştırma gemilerine kadar birçok projelerin yapımı gerçekleşiyor. Ürettiğimiz yeni ve yerli teknolojiye sahip ürünlerle dünya pazarlarında söz sahibi olan ülkeler arasında yerimizi alıyoruz.”

Büyümede %7.3’le dünyada yine 1 numara olacağız 

Yıldırım, şunları söyledi: “Ulaşıma, altyapıya yapılan yatırım Türkiye’nin 3 kat büyümesinin arkasındaki gerçek sebeptir. Geçen yıl dünyadaki belirsizliklere, küresel piyasalardaki dalgalanmalara rağmen Türkiye, üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 büyüyerek dünyada bir numara oldu. 2017 toplamında büyümemiz muhtemelen yüzde 7.3’e çıkacak. Bu oranla da yine büyümede dünyada bir numaraolacağız.

İnsansız savaş botu

Zirvede konuşan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay da, insansız kara ve hava araçlarının denemelerinin başladığını belirterek, “Gemiler neden insansız olmasın? HAVELSAN olarak insansız savaş botları geliştirilmesi üzerine küçük bir çalışma yapıyoruz” dedi.

Her bölgeye aktarma limanı  

Yıldırım, denize kıyısı olan her bölgede en az bir aktarma limanı çalışması yaptıklarını belirterek, “Kombine taşımacılık zincirinde ülkemizi bu limanları vasıtasıyla bir aktarma merkezine dönüştürüyoruz” dedi. 

Yıldırım, “18 Mart önemli bir gün. Bütün kaptan-ı deryaları şükranla anıyorum” dedi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Türk Hava Yollarının (THY) Zürih-İstanbul tarifeli seferinde 19 yaşındaki down sendromlu Tuğçe Tan´a

THY´den duygulandıran sürpriz doğum günü kutlaması

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Rumlar, doğalgaz yatağından çıkarılacak gazın taşınması için Mısır’la anlaştı

Türk Yıldızları'ndan Boğaz'da gösteri

En Çok Okunanlar