HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,599
  • 6,4507
  • 219.913
  • 98.991
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

'Türkiye’nin çıkarları için ne gerekiyorsa yaparız'

Bloomberg TV’ye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimleri kazanması halinde para politikalarında daha etkili bir rol oynayabileceğine vurgu yaparak, “Ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu yaparız” dedi. 

x

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bloomberg TV’ye verdiği mülakatta Başkanlık seçimlerini kazanması halinde para politikalarında daha etkili bir rol oynayabileceğine vurgu yaparak, “Türkiye’nin çıkarlarını korumak için bu adımları atacağız, ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu yaparız” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere ziyareti  kapsamında Londra’da Bloomberg TV kanalına verdiği mülakatta Türk ekonomisi ve yaklaşan 24 Haziran seçimlerini değerlendirdi.

HALK KİMİ SORUMLU TUTAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir defa siz devlet başkanısınız. Halk para politikalarıyla ilgili konularda kimi sorumlu tutar? Bunu başkana soracağına göre para politikalarında etkili olan bir Başkan görüntüsü vermeye mecburuz” ifadelerini kullandı. Başkan’ın bu etkinliğinin önemli bir değişiklik olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu birilerini rahatsız edebilir, ama mecburuz. Vatandaşa hesap veren, devleti yönetendir” değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, bu konudaki adımları bir yerleri rahatsız etmek amacıyla atmadıklarını vurgulayarak, “Ancak Türkiye’nin çıkarlarını korumak için bu adımları atacağız, ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyorsa bunu yaparız” ifadelerini kullandı.

Yerli ve milli para vurgusu

 Erdoğan, şunları söyledi: “Yerli ve milli parayla alışveriş yaparak kur baskısından korunuyoruz. Milli parayla alışverişin faydalarını gördük. Sebep netice ilişkisine baktığımız zaman faiz sebep enflasyon neticedir. Faiz ne kadar düşük olursa enflasyon da o kadar düşük olur.” 

DAHA ETKiN BiR ROL

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası yönetimiyle olan ilişkisinin ne şekilde devam edeceğine bir ilişkin bir soruya da, “Şu anda Merkez Bankası’yla bir ilişkimiz var, bundan sonra da aynı istikamette devam edecek. Ülke yönetiminde yeni değiliz, görevi yeni devralmıyoruz ki; 16 yıldır ülkeyi aralıksız yönetiyoruz” şeklinde yanıt verdi. Erdoğan, başkan olarak para politikalarında daha etkin rol oynayacağını kaydetti.

Ülkemize asla kaybettirmeyeceğiz

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Bloomberg yayınındaki açıklamalarında, “Bu yönetim anlayışı Amerika’da ne ise, Avrupa’da ne ise, Türkiye’de de aynı şekilde olacak. Onlar için meşru olan bir şey bizim için gayrimeşru olamaz. Bunu herkes böyle bilsin. Adımlarımızı da ona göre atacağız. Ülkemize asla kaybettirmeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Faiz biliniyor, yeniden keşfetmeye gerek yok

ERDOĞAN, ABD’nin faiz politikasının bilindiğini, bunu yeniden keşfetmeye gerek olmadığını ve uluslararası anlamda da diğer ülkelerin faiz politikalarının bilindiğini belirterek, “Biz de adımlarımızı ona göre atıyoruz, değerlendirmelerimizi en ince şekilde ona göre yapıyoruz. Ona göre de kendi kararımızı vereceğiz” dedi. küresel ölçekte para politikalarında uygulanan yönetişim ilkelerini Türkiye’de de uyguladıklarını ve uygulayacaklarını dile getirdi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
İstanbul´da ani gelişen olaylara müdahale edebilmesi için yaklaşık 16 bin polis ve bekçiye komando e

Görüntüler İstanbul´dan: 16 bin kişiye komando eğitimi verildi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İspanyollar Arda'yı bombaladı: Son on yıldaki en büyük hayal kırıklığı

Kanal D'nin iddialı dizisi reyting kurbanı oldu! 6 bölüm dayanabildi

En Çok Okunanlar