HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,6732
  • 6,5672
  • 223.474
  • 98.466
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Sel felaketleri ‘geçirimli beton’la son bulacak 

Çevre Bakanlığı, yaşanan sel felaketlerinin ardından ‘Geçirimli Beton Uygulama Kılavuzu’nu yayımladı.

x

MİRAY ÇİMEN

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Başkent Ankara’da ve Türkiye’nin birçok yerinde yaşanan sel felaketlerinin ardından ‘Geçirimli Beton Uygulama Kılavuzu’nu yayımladı. Kısa sürede başlatılması hedeflenen uygulamayla yağmur taşkın suyu ve yüzey akış suyunun yer altına sızmasıyla sel afetlerinin önüne geçilmesinde büyük fayda sağlayacak. 

FİLTRE GÖREVİ GÖRÜYOR

Uygulamayla karların ve buzların erimesi hızlanırken, eriyen suyun direkt toprağa karışması sağlanacak. Böylece buzlanma riski de çok azalacak. Kitapçıkta, “Geçirimli beton kaplama yüzey kirleticilerine bir filtre görevi görür. Suyun temiz bir şekilde yer altı suyuna karışmasına izin verir. Toprağın suyla buluşması sağlanır ve yeraltı su kaynakları beslenir. Geçirimli beton içinde kalan yağlar bu atıkların toprağa sızmasına engel olur. Geçirimli kaplamalara giren yağların yüzde 99’undan fazlası biyolojik olarak parçalandığını göstermektedir” ifadelerine yer verildi. 

İlk uygulama bakanlık yollarında

 ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, “Bu uygulamayla ülkemizde var olan birçok sorunun üstesinden gelmiş olacağız. Uygulamayı en kısa sürede ülke genelinde başlatmak istiyoruz. İlk örnek uygulama Bakanlığımızın yürünebilir yollarında birkaç hafta içinde başlayacak. Bu uygulamayı Türkiye Çimento Müstahsiller Birliği’yle birlikte yapacağız” dedi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
Bursa´nın Mudanya ilçesinde çekicinin üzerine konmak istenen otomobil 2 metreden yere düştü. O anlar

Çekicinin Bursa´nın Mudanya ilçesinde çekicinin üzerine konmak istenen otomobil 2 metreden yere düştü. O anlar bir vatandaş tarafından saniye saniye kaydedildi. halatı koptu, düşen otomobil hasar gördü

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

WhatsApp’tan kullanıcılarına müjde

Ahtapot’un kolları Asya’yı hızla sarıyor!

En Çok Okunanlar