İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.0471
  • 4.9944
  • 174.66
  • 112.122
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Gümrükte usulsüzlüğe 345 milyon lira ceza!

İthalatı yasak ürünleri, farklı beyan ve belgelerle yurda sokmak isteyen şirketlere göz açtırılmadı.

x

MİRAY ÇİMEN

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ithalatı yasak ürünlerin, beyandan farklı ürünlerin, eksik belgeli ya da eksik beyanlı ürünlerin Türkiye’ye sokulması konusunda göz açtırmadı. Bakanlık bu gibi uygulamalara ceza yağdırdı.

İTHALATI YASAK ÜRÜN

Bu kapsamda 2017 yılında 729 adet ceza kararı alındı. Bu kararlar sonucunda ise 345 milyon 278 bin lira değerinde para cezası verildi. Serbest dolaşıma giriş rejimi veya ihracat rejimine tabi tutulan eşyalar, yapılan beyanla muayene ve denetleme veya teslimden sonra kontrole tabi tutuluyor. Eşyanın ithalinin yasaklanmış olduğunun ya da eşyanın ithali, lisansa, şarta, izne, kısıntıya veya belli kuruluşların vereceği uygunluk veya yeterlilik belgesine tabi olduğu halde uygunluk ve yeterlilik belgesine tabi değilmiş gibi beyan edildiğinin tespiti halinde ceza verilebiliyor. 

BEYAN OYUNU TUTMADI

ÖTE yandan kanun hükmü uyarınca, yolcuların, gümrük mevzuatına göre kişisel ve hediyelik eşya kapsamı dışında olup beyanlarına aykırı olarak üzerlerinde, eşyası arasında veya taşıma araçlarında çıkan ya da başkasına ait olduğu halde kendi eşyasıymış gibi gösterdikleri eşyanın vergileri 2 kat alınabiliyor.

Erzurum´da, yol kontrolü yapan jandarmadan kaçmaya çalışan sürücünün kontrolünden çıkan kamyon devri

Erzurum´da korkunç kaza: 1 ölü, 30 yaralı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Bakan açıkladı: Yerli otomobilin maliyeti belli oldu

MKEK'den milli piyade tüfeği sevkiyatı yapıldı