• $ 5,3234
  • € 6,0499
  • 219.234
  • 98.454
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Emekli maaşına üçlü iyileştirme geliyor, Temmuzda yüzde 5'lik artış da masada

2018 zam oranı son dakika emekli maaşlarına büyük zam...En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi gündeme gelirken, zam oranlarındaki farklılığın da kaldırılması da düşünülüyor. Temmuzda yüzde 5'lik artış da masada.

x

FARKLILIK GİDERİLECEK 

Yaklaşık 12 milyon emeklinin daha iyi maaş alarak daha iyi şartlarda yaşaması için arayışlar devam ediyor. Son yıllarda yapılan düzenlemeler, seyyanen artışlar ve bankaların verdiği promosyonlarla ücretlerde iyileştirmeler yaşandı. Ancak bunlara ilaveten yeni iyileştirmeler de gündeme geldi. Şu anda masada olan 3 ayrı formülle emekli maaşları arasındaki dengesizliklerin giderilmesi hedefleniyor.

EN DÜŞÜK MAAŞ YÜKSELİYOR 

Mevcut uygulamaya göre en düşük emekli maaşı 988 lira. Hazırlıkları devam eden yeni tasarıya göre en düşük emekli maaşı o yıl için uygulanan asgari ücretle eşitlenecek. Diğer maaşlar bunun üzerinde belirlenecek. Böylece düşük maaş alanların gelirinde 600- 700 lirayı bulan artış yapılabilecek. Bu yıl için asgari ücret 1.603 lira olarak uygulanıyor.

HESAP FARKI KALDIRILACAK 

Emekli aylıklarını iyileştirmek için ikinci formül zam farklılıklarının ortadan kaldırılması. Sosyal güvenlik kurumlarının tümü SGK çatısı altında birleştirildi, ancak gerek emeklilik hesaplamaları gerek zam yöntemleri hala farklı uygulanıyor. Bağ-Kur ve SSK emeklileri enflasyonu beklerken, Emekli Sandığı emeklileri toplu sözleşmeye bağlı bulunuyor. Tüm emeklilerin toplu sözleşmeyle belirlenen rakam üzerinden zam alması için çalışmalar devam ediyor.

TEMMUZ ZAMMI YÜZDE 5 OLABİLİR 

Temmuz ayında tüm emeklilerin maaşlarında zam olacak. Bunun için enflasyon rakamları bekleniyor. Bugüne kadar çıkan enflasyon oranlarına göre uzmanlar zammın yüzde 5'i bulabileceğini hesaplıyor. Buna göre memurlar ve memur emeklileri de fark alabilecek. Toplu sözleşme hükümlerine göre memur ve memur emeklilerinin temmuz zammı yüzde 3.5 olarak belirlenmişti. 

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ VERİCEK Mİ? TIKLAYIN

EMEKLİ SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

Emekli maaşları arasındaki farklılığın ortadan kaldırılması için çalışmalar devam ediyor. Hazırlanan tasarıya göre 988 lira olan en düşük emekli aylığı, 1603 liralık asgari ücret seviyeesine çıkarılacak. 

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Okmeydanı Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bağlantı yolu girişinde makas atarak ilerleyen sürücü bariyere

Okmeydanı´nda makas atan sürücü zincirleme kazaya neden oldu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Dünyanın en anlamlı dövmeleri

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019