İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7073
  • 5.5003
  • 197.15
  • 103.200
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Çok kâr ediyor olsaydık bankalar peşimizden koşardı

Gayrimenkul sektöründe kârlılığın konuşulduğu gibi yüksek olmadığını söyleyen Nef İcra Kurulu Başkanı Timur, “Çok kârlı olsak bankalar peşimizden koşardı. Oysa en az bizimle çalışmak istiyorlar” dedi.

x

UFUK KORCAN

Sektördeki düşük kârlılık nedeniyle, bankaların gayrimenkul şirketleriyle çalışmak istemediğini ifade eden Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “Bugün sektördeki firmaların bilançosunu en fazla bankalar görüyor. Peki bankalar gayrimenkul sektörüyle neden çalışmak istemiyor? Çünkü öyle bir kâr yok. Sektörde hem ciro hem de kâr yüksek olsa, tam tersi bankalar sizin peşinizden koşarlardı. Bugün bankacılara ‘hangi sektörle iş yapmak istemezsiniz’ diye sorun, gayrimenkul sektörünü ilk sırada sayarlar” ifadelerini kullandı.

NAKİT PARAMIZ HEP VAR 

Bugün gayrimenkulde, “şeffaflık” konusunda ciddi bir eksiklik olduğunu belirten Erden Timur, bu konuda atılacak adımların Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik kalkınmasına da büyük katkı sağlayacağını söyledi. Nef olarak, sektörün en likit firmalarından biri olduklarını ifade eden Timur, “Bizim kasamızda her zaman 300-400 milyon TL nakdimiz oluyor. 5 milyar TL’lik aktif büyüklükle sektörde açık ara lider konumdayız. Bunun en büyük sebebi şeffaflık ve disiplin. Uluslararası denetim firması KPMG tarafından her yıl düzenli olarak denetleniyoruz. Finansal raporlarımızı da Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlıyoruz” şeklinde konuştu. Gayrimenkul sektörünün daha net kurallarla denetlenmesi gerektiğinin altını çizen Timur,  sektörde şeffaflığın artması ve verilerin kesinlikle teyit edildiği bir sistemin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

CİRODA 2.1 MİLYARI AŞACAK

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “2016 yılını 1,2 milyar TL’lik ciroyla tamamlamıştık. 2017 yılında ise 1.950 konut satışı ve 1,5 milyar TL ciro ile üst üste dördüncü yıl da sektör liderliğimizi koruduk. Dördüncü senemizde 1 milyar TL’yi bulduk, altıncı senemizde 1,5 milyar TL ciro rakamına ulaştık. Cumhuriyet tarihinde, milyar liralık ciroya en hızlı ulaşan firmayız. Bu yılki hedefimiz de ciroda 2,1 milyar TL’nin üzerine çıkmak” diye konuştu.

3.4 MİLYAR LİRALIK 6 YENİ PROJE GELİYOR

2018 yılında da toplam 3.4 milyar TL’lik büyüklüğe sahip 6 projenin lansmanını gerçekleştireceklerini ifade eden Timur, projeler hakkında şu bilgileri verdi: “Kandilli’de 406 konutluk bir projemiz olacak. Nef Koruköy’ü 2018’de satışa çıkacağız. Nef Beylerbeyi ve Nef Nakkaştepe adında iki butik projemiz olacak. 2. Bodrum projemiz Bodrum’un en değerli bölgesi olan CennetKoyu bölgesinde olacak. Nef Bayramoğlu 2018 yılında satışa çıkacak.” 

KANDİLLİ’DE EV ALANIN YALISI OLACAK 

Erden Timur, “Kandilli’den ev alan kişinin yalısı da olacak, köşkü de olacak. Diğer projelerde uyguladığımız Foldhome modelimizi Kandilli’de de hayata geçireceğiz. Projeden 3+1 ev alan yılda 3 kez yapacağımız yalıda konaklayacak” dedi.

EBRD ORTAKLIĞI İLK MEYVELERİNİ VERİYOR

Geçtiğimiz yıl 120 milyon dolar sermayeyle EBRD ile birlikte kurdukları şirkete de değinen Timur, “EBRD ile geçen sene Londra’da imzaladığımız ortaklık ilk meyvesini vermek üzere. EBRD ile birlikte Nef Sütlüce’de ikinci Novu projemizi 600 yatak kapasitesiyle 2019 yılında açacağız” dedi. OrtaklıK çerçevesinde yüzde 60 konut, yüzde 40 öğrenci rezidansı yapacaklarını kaydeden Timur, EBRD ile yurtdışında da projeler yapacaklarını sözlerine ekledi.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

İBB Cumhurbaşkanı Erdoğan´ı ağırlamanın onurunu yaşadı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

CNBC duyurdu! ABD'yi tutuşturacak gelişme

Kilolarıyla fenomen olan köpekler

En Çok Okunanlar