İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7231
  • 5.4746
  • 194.64
  • 93571
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Cenevre’de bu yıl voltaj ve teknoloji zirve yaptı 

Cenevre’ye Tesla’ya rakip elektrikliler ve gelecekte ehliyet bile almayı düşünmeyenlere satılması planlanan otonom araçlar damga vurdu. Otomotiv devleri Tesla’yla rekabeti fuar alanı civarındaki afişlere taşıdı.

x

SÜMER DEMİRCİLER

Kapılarını 88. kez açan Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı, Avrupa’nın ilk büyük buluşması olarak büyük ilgi topluyor. Basın günün ardından 18 Mart tarihine kadar açık olacak fuara 700 binden fazla ziyaretçi bekleniyor. Avrupa’da Paris, Frankfurt gibi ev sahibi markalarla özleşen fuarlar son yıllarda kan kaybederken, tarafsız bölge olarak değerlendirilen Cenevre geniş bir katılıma sahne oluyor. Dünya ve Avrupa ilk tanıtımı olmak üzere 110’dan fazla yeni modelin örtüsünün kalktığı fuarda 900’den fazla otomobil sergileniyor. Markaların yenilikleri arasında yollara çıkmaya hazır elektrikli ve hibrit araçların çokluğu dikkat çekiyor. 

İKİ MARKA DOĞDU 

Cenevre, geniş katılım dışında yeni iki markanın doğuşuna da tanıklık ediyor. Volvo’nun Çin’de üreteceği ve dünyaya açacağı yeni markası Polestar ile İspanyol Seat’ın bünyesinde sportif modelleri için kullanacağı yeni markası Cupra ilk resmi tanıtımını fuarda gerçekleştiriyor. Elektrikli bir spor otomobil olarak sergilenen Cupra E-Racer, 408 beygirlik gücüyle 270 km/s hıza ulaşan bir yarış otomobili olarak ziyaretçilerin ilgisini topluyor.

MAÇO GELENEĞE DEVAM 

Çok sayıda elektrikli ve otonom araca rağmen fuarda maço ve super spor otomobiller de ziyaretçilerle buluştu. İlk kez sergilenen 720 beygirlik Ferrari Pista ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. 

Elektrikliye numara ekledi 

 

Cenevre Otomobil Fuarı’nda Hyundai’nin yanında Tesla’yı hedef alan bir diğer marka da Alman BMW’ydi. Markanın yeni elektriklisi i4’ün  tamamen Tesla rakibi olarak BMW’nin kalbi Münih’te üretileceği belirtildi. Bu aracın coupe versiyonu geçtiğimiz yılın sonunda Frankfut’da gösterilmiş ve tek şarjla 600 km menzili olduğu ilan edilmişti. Saatte 200 km son hıza çıkabilen araç yakın gelecekte yollarda olacak çıkacak. 

Hyundai voltajı yükseltti

Hyundai, fuarda SUV modelleriyle öne çıktı. Özellikle KONA Electric ve NEXO modelleriyle çevre vurgusu yapan marka elektrikli araç işinde Tesla’yı pazarda tek başına bırakmayacağının mesajını verdi. Santa Fe’yle de yeni nesil güvenlik sistemlerini tanıtan markanın konsept sürprizi ise elektrikli Le Fil Rouge oldu. 

Ehliyet gerekmiyor 

Renault standında dünya tanıtımı yapılan konsept araç EZ-GO, geleceğin akıllı şehirleriyle uyum içinde çalışacak bir otomobil olarak dikkat çekti. Ehliyeti olmayan, gelecekte de almayı düşünmeyenlere yönelik robot taksi, tümüyle otonom olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş. 

Volkswagen ATAK için hazır

Volkswagen 2020 yılından itibaren fuarlarda gösterdiği elektrikli araçlarını yollara çıkarmaya başlayacak. Marka Cenevre’de ID ailesinin bir yeni üyesini daha tanıttı. Yeni VIZZION ile markanın elektrikli araçlarının sayısı 3 oldu. VW daha çöce SUV modeli I.D. CROZZ’u göstermişti. 

 

‘Fransız aslanı’ hızlı kükrüyor 

Fuarda yeni 508 ve yeni Rifter modellerini 12.5 metrelik dev bir aslan heykeli önünde tanıtan Peugeot, sesini çok daha uzaklara duyurdu. Marka 3008 ve 5008’den sonra yeni modelleri 508 ve Rifter ile PUSH to PASS planındaki hedeflerine ulaşacağının sinyallerini veriyor. 2018 sonunda geliyorPeugeot Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın, “İki yeni modelimizi de 2018 sonunda Türk tüketicisiyle buluşturmayı planlıyoruz. Yeni 508 sportif karakteriyle öne çıkarken, yeni Rifter ‘herkesin otomobili’ olacak. Peugeot Türkiye’nin 2021 yılı yüzde 8 pazar payı hedefine taşıyacak en önemli modellerimizden ikisi olacak” açıklamasında bulundu. 

‘SIRA SENDE TESLA’

Elektrikli araçların öne çıktığı fuara katılmasa da en çok konuşulan markaların başında Tesla geldi. Hatta fuar alanının girişinde Hyundai gibi  ‘Sıra Sende Tesla’ diye afişler asan markalar, asıl rakibin kim olduğunu açıkça sergiledi.

7 Türk’e özel Ferrari 

Ferrari 488 Pista, Türkiye yollarında 2019’da boy göstermeye başlayacak. Fuarda konuşan Fer Mas Genel Müdürü Sinan Saip Bel “Ferrari tarihindeki en özel modellerden biri olan 488 Pista’nın ülkemiz için ayrılan kotası 7 adet” dedi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
CHP´liler şimdiden parti içindeki başörtülülerle kavga etmeye başladı

CHP´liler şimdiden parti içindeki başörtülülerle kavga etmeye başladı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar