• $ 5,3215
  • € 6,037
  • 227.249
  • 103.185
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Bilecik'te üretilen cennet hurmasına yoğun ilgi

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olan ve sindirim sistemine faydası ile bilinen cennet hurması, Bilecik’teki tezgahlarda yerini alırken halkın talebi de yoğun oluyor.

x

Bilecik ve köylerinde yoğun olarak yetiştirilen, ana vatanı Çin ve Japonya olan cennet hurması Trabzon hurması diye de biliniyor. Uzmanlara göre mide dostu olarak adlandırılan cennet hurması, gastrit sorunu olanlara tavsiye edilirken mideye kuvvet verip bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kış mevsiminin sebep olabileceği soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücutta savaş başlatan hurma, vücudun savunma mekanizmasını bozan metaboliklere karşı koruyucu özelliği olduğu da biliniyor. 

"Bilecik ve köylerinde sıkça üretilir"

Bilecik ve köylerinde cennet hurmasının sıkça yetiştirildiğini ve Türkiye'de hurma üretiminin yüzde 20'sinin burada yapıldığını söyleyen satıcısı Sefer Sülükçü, "Bu cennet hurmasının faydalarını saymakla bitmez. Bizim büyüklerimizden duyduğumuz mide ve sindirime iyi geldiği söylerler. Bu söylemleri uzmanlar da doğruluyor. Bilecik'te ekim, kasım ayalarında cennet hurması hasadı yapılmaya başlar. Hurmaları doğal olarak yemek lazım. Hurmanın kendi içinde çeşitleri de var. Şu anda hurmanın kilosu 5 TL. Halk bu meyveyi çok sevdiği için talep de fazla. İşlerimiz çok iyi gidiyor. Sabah tezgahlarımız çok doluyken, öğleden sonra hurmalar azalıyor. Halkımızı memnun etmeye devam ediyoruz” dedi.

(İHA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Taksim Meydanı´nda tur otobüsünde çalışan personeller ile bir arap turist arasında çıkan kavga cep t

Taksim´de Arap turistle otobüsçüler arasındaki kavga kamerada

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Dünyanın en yenilikçi şirketleri belli oldu

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019