• $8,8689
 • €10,474
 • 499.049
 • 1384.68
28 Ağustos 2021 Cumartesi 10:41 | Son Güncelleme:

DGS tercihleri ne zaman yapılacak, bugün başladı mı? ÖSYM DGS tercih kılavuzu yayınlandı!

DGS tercihleri ne zaman yapılacak, bugün başladı mı" ÖSYM DGS tercih kılavuzu yayınlandı!

ÖSYM DGS tercih kılavuzu bugün yayınlandı. Adaylar tercihlerini ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda belirtilen esaslara göre yapacaklar. Buna göre, 2021 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) tercih işlemleri, 27 Ağustos'ta başlayacak.

2021 DGS tercihleri binlerce aday tarafından heyecanla bekleniyordu. 11 Temmuz 2021 tarihinde uygulanan 2021 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı Sonuçları 11 Ağustos'ta açıklandı. Ancak tercih dönemi henüz başlatılmamıştı. ÖSYM'den yeni DGS duyurusu geldi. Peki, 2021 DGS tercihleri ne zaman başlıyor? ÖSYM DGS tercih kılavuzu yayınlandı mı?

DGS TERCİH KILAVUZU 2021 İÇİN TIKLAYIN

DGS tercih robotu açıldı mı? 2021 DGS tercihleri nereden ve nasıl yapılır?

2021 DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2021 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) tercih işlemleri, 27 Ağustos- 07 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

DGS kaç puanla hangi üniversiteye girebilirim? DGS ile dikey geçiş yapılabilecek bölümler!

Tercih işlemleri, 07 Eylül 2021 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapabileceklerdir.

DGS taban puanları ve sıralamalar açıklandı mı? 2021 DGS kontenjanları belli oldu mu?

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2'nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

DGS kaç tercih hakkı var? DGS en fazla kaç tercih yapılabilir?

Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir. Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1'de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir.

Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1'den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

 • ÖSYM DGS tercih kılavuzu
 • ÖSYM DGS tercih kılavuzu yayınladı
 • dgs son dakika
 • dgs tercih kılavuzu yayınlandı
 • dgs tercih kılavuzu yayınlandı mı
 • dgs tercih kılavuzu 2021
 • ösym dgs kılavuzu
 • dgs tercihleri ne zaman 2021
 • dgs tercih tarihleri 2021
<p>Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli açıklamaları... Çin-ABD arasında soğuk savaş kapıda mı? Asya-Pas

Putin enerji kozunu silah olarak kullanabilir mi?

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor