• $9,3265
  • €10,8781
  • 532.621
  • 1417.7
28 Ağustos 2021 Cumartesi 10:40 | Son Güncelleme:

DGS kaç tercih hakkı var? DGS en fazla kaç tercih yapılabilir?

DGS kaç tercih hakkı var" DGS en fazla kaç tercih yapılabilir"

Heyecanla beklenen DGS tercih kılavuzu yayınlandı ve tercih dönemi de başladı. 2021-DGS sonuçları sadece 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak. DGS puanı ile tercih yapmak isteyen adaylar kaç tercih hakkının olduğunu öğrenmek istiyor. Peki, DGS kaç tercih hakkı var? DGS en fazla kaç tercih yapılabilir?

Önlisans mezunları eğitimlerini lisansa tamamlamak için ÖSYM tarafından uygulanan DGS sınavına girdiler. DGS tercih kılavuzu ise bugün erişime açıldı. DGS tercih işlemleri, 27 Ağustos - 07 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Binlerce aday aldıkları puan doğrultusunda, üniversitelerin açıklanan taban puanları, sıralamaları ve kontenjanlarına bakarak tercih listelerini hazırlayacaklar. Adaylar kaç tercih yapabileceklerini öğrenmek istiyor. Peki, DGS kaç tercih hakkı var? DGS en fazla kaç tercih yapılabilir?

DGS KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1'den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

TERCİHLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILABİLİR Mİ?

ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemi yapılmalı ve tercih işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırılmalıdır. Tercihlerin ÖSYM'ye ulaştığından emin olunması için ekranda "2021-DGS Tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir." ifadesi mutlaka görülmelidir.

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz.

Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere Merkezimizde kesinlikle işlem yapılmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır.

  • DGS kaç tercih hakkı var
  • DGS tercih hakkı
  • DGS tercih sayısı
  • dgs kaç tercih yapılabilir
  • dgs kaç tercih yapılır
  • dgs tercihi değiştirilir mi
<p> </p>

Trabzonspor-Fenerbahçe Maç Yorumu Hakemin hatası var mıydı?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar