• $8,8655
 • €10,3895
 • 497.291
 • 1378.14
28 Ağustos 2021 Cumartesi 10:40 | Son Güncelleme:

DGS tercih robotu 2021 açıldı mı, nasıl kullanılır? ÖSYM AİS DGS tercihleri nereden ve nasıl yapılır?

DGS tercih robotu 2021 açıldı mı, nasıl kullanılır" ÖSYM AİS DGS tercihleri nereden ve nasıl yapılır"

DGS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından erişime açıldı. ÖSYM tarafından yapılan duyuruya göre, 2021 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) tercih işlemleri, 27 Ağustos - 07 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Peki, DGS tercih robotu açıldı mı? DGS tercihleri nereden ve nasıl yapılır?

2021 DGS tercih robotu yoğun ilgi görüyor. ÖSYM tarafından DGS tercih kılavuzu yayınlandı. 2021 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) tercih işlemleri, 27 Ağustos - 07 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

ÖSYM AİS DGS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYIN

DGS TERCİH KILAVUZU 2021 İÇİN TIKLAYIN

2021 DGS ROBOTU AÇILDI MI?

Tercih işlemleri, 07 Eylül 2021 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapabileceklerdir.

Yerleştirme işleminde, 2021-DGS Başvuru kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır. Adaylar tercihlerini yapmadan önce İlgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve tercih süresince yayımlanan tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

DGS taban puanları ve sıralamalar açıklandı mı? 2021 DGS kontenjanları belli oldu mu?

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2'nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir.

Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir. Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1'de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir.

Son dakika: ÖSYM DGS tercih kılavuzu yayınlandı! DGS tercihleri ne zaman yapılacak?

Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı hâlde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1'den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

 • DGS tercih robotu
 • DGS tercih robotu açıldı mı
 • ÖSYM DGS tercih robotu
 • yök DGS tercih robotu
 • DGS tercih ekranı
 • DGS tercih ekranı 2021
 • dgs tercih yapma sayfası
 • ösym ais dgs ekranı
<p>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son dönemde HDP'ye yönelik kritik açıklamalar yaptı ve söyl

Bahçeli'den CHP'ye HDP tepkisi

Türk Yıldızları TEKNOFEST İstanbul fuarında gösteri uçuşu yaptı

Kars'a mevsimin ilk karı düştü

Çalışırken emekli maaşı nasıl artar? İşte yapmanız gerekenler