• $ 5,7994
  • € 6,6132
  • 262.525
  • 95.212
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Suudi Arabistan Pakistan'da rafineri inşa edecek

Suudi Arabistan, Pakistan'ın okyanus kıyısındaki Gvadar şehrine dünyanın üçüncü büyük petrol rafinerisini inşa edecek.

Proje, Çin Pakistan Ekonomik Koridoru'na (CPEC) Suudi Arabistan'ın davet edilmesi ve Suudi yetkililerin Pakistan ziyaretinin ardından gündeme geldi.

CPEC'e katılımı görüşmek için Pakistan'a gelen Suudi heyet, ülkelerinin yapmayı teklif ettiği rafineri için de fizibilite çalışması yaptı.

AA muhabirine açıklama yapan Gvadar Liman Otoritesi Müdürü Mir Dostin Han Cemaldini, Suudi Arabistan yönetiminin Gvadar'a dünyanın üçüncü büyük petrol rafinerisini inşa etmek istediğini belirterek, "Bu rafineri Pakistan'ın petrol ihtiyacını giderecek." diye konuştu.

Suudi heyete rafinerinin yeri için iki öneri sunduklarını dile getiren Cemaldini, "Rafineriyi onların da teklif ettiği Gvadar şehrine ya da şehrin kıyısının bulunduğu denizin üzerine inşa etme teklifinde bulunduk. Bu teklifimizi uzmanlarla görüşecekler. Suudi Arabistan çoğunlukla petrol ticaretini Kızıl Deniz üzerinden yapıyor. Gvadar, onlar için yeni bir seçenek olacak." dedi.

Pakistan medyasında yer alan haberlere göre, Suudi Arabistan, Gvadar'ın içinde bulunduğu Belucistan eyaletinde altın ve bakır madeni yatırımları da yapacak.

Pakistan'la Çin arasında 2014 yılında imzalanan CPEC, Çin'i Pakistan üzerinden Ortadoğu'ya ve Afrika'ya bağlayacak karayolu, demiryolu ve boru hatlarını kapsıyor.

Suudi Arabistan, CPEC'e geçen ay resmen davet edilmişti. Projeye 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan Suudi yönetimi, Keşmir ve Hayber Pahtunhva'daki bazı projeleri de finanse edeceğini duyurmuştu.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>İstanbullular yeniden sadık başına gitti. Oyumuzu kullanınca kendimizi böyle kahraman gibi hisset

Oyumu Kullandıktan Sonra Hissettiğim

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Görebileceğiniz en ilginç saç stilleri

Oy verme işlemi sona erdi