• $ 5,8696
  • € 6,5994
  • 253.241
  • 92.249
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Selanik Belediye Başkanı’na dayak

Türkiye ve Atatürk dostu olarak bilinen 75 yaşındaki Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, bir anma toplantısında Türk düşmanı aşırı milliyetçi Yunanlıların saldırısına uğradı.

Irkçılık ve milliyetçiliğe karşı olan ve pek çok kez sarf ettiği “Her zaman söylerim, Türklerle kardeşiz” ve “Atatürk Selanik’ten çıkmış büyük bir şahsiyettir” gibi ifadeleriyle tanınan Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, Birinci Dünya Savaşı’nda Türkler tarafından öldürülen Yunanlılar için düzenlenen “Pontus Soykırımı”nı anma etkinliğinde bir grup aşırı sağcının saldırısına uğradı.

Selanik’teki Beyaz Kule önünde yapılan tören sırasında, kalabalık bir grup Butaris’in daha önce Atatürk ve Türkler ile ilgili olumlu konuştuğunu söyleyerek, tören yerini terk etmesini istediler. Kendisine yöneltilen hakaret ve küfürlere aldırmayan Butaris tören alanında kaldı. Ancak kısa bir sure sonra kalabalık fanatik bir grubun saldısına uğradı. Saldırganlar, Butaris’i tekme, tokat ve yumruklarla dövdüler. Butaris hastaneye kaldırıldı.  

AŞIRICI HAYDUTLARIN İŞİ 
Butaris’in kafa, sırt ve bacaklarından yaralandığı duyuruldu. Butaris, “Tekmelediler, yumrukladılar. Aşağılık bir saldırıydı ama iyiyim” dedi. Milliyetçilik karşıtı görüşleriyle ve Türk-Yunan yakınlaşmasına desteğiyle bilinen Butaris’e yönelik saldırı siyasetçiler tarafından kınandı. Başbakan Aleksis Çipras, saldırının “aşırı sağcı haydutların işi olduğunu” belirterek, suçluların en kısa sürede yakalanacaklarını söyledi. 

Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi saldırganların bir an önce yakalanmasını istedi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Sürü Halinde Saldırıyorlar! Yerli Ve Milli Silahımız İlk Kez Böyle Görüntülendi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Çernobil Nükleer Santrali’nin eski müdürü İgor Gramotkin: Dizi gerçekleri saptırıyor

Türkiye tarihi buluşmaya kilitlendi