• $ 5,7805
  • € 6,5749
  • 261.355
  • 94.831
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Kürtlerle kardeşiz tek hedefimiz teröristler'

Şanlıurfa’da incelemelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Münbiç ve Fırat’ın doğusu için hazırlıklar sürüyor. Kürtler kardeşimiz, tek hedefimiz teröristler, bunu da akıl sahibi herkes biliyor” dedi.

Emre ÖZTÜRK

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Suriye sınırındaki Şanlıurfa’ya giderek, incelemelerde bulundu. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile askeri yetkililerden brifing alan Bakan Akar ve kuvvet komutanları, incelemelerinin ardından kentten ayrıldı. 

PLANLAMALAR YAPILDI 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar burada yaptığı konuşmada  “Önümüzde Münbiç, Fırat’ın doğusu var. Bununla alakalı gereken planlamalar yapıldı. Hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi. Akar konuşmasına şu şekilde devam etti:  “Yeri ve zamanı geldiğinde, önceki operasyonlara benzer şekilde, buradaki teröristler de kazdıkları çukurlara gömülecek. Türkiye Cumhuriyeti devleti, ülkemizde veya sınırlarımız ötesinde, nerede olursa olsun teröre son vermek için son derece kararlı. Tek hedefimiz teröristlerdir. Et ve tırnak gibi olduğumuz Kürt kardeşlerimizle hiçbir sorunumuzun olmadığını akıl sahibi herkes biliyor’’ dedi.

Bakan Akar’a sevgi seli

Şanlıurfa’da cuma namazını kılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki heyete, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Akar, vatandaşların  “Allah’a emanet olun paşam”, “Başarınız daim olsun”, “Allah muvaffak etsin” şeklindeki sözlerine, “Sağolun” diye cevap verdi.  Akar,  aracına binerken görevli güvenlik görevlisine, hayırlı görevler diledi.

TEHLiKELİ HAZIRLIK

ABD’nin, Türkiye ve Rusya’nın olası operasyonlarına karşı Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden, Suriye’nin kuzeyinde hava sahasının korunmasını istediği belirtiliyor. 

ABD, İsrail, İngiltere ve AB güdümlü haber siteleri Suriye’deki gelişmelerle ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. Haberlerde ABD’nin askerlerini çekme sürecinden sonra Münbiç’i de kapsayan Suriye’nin kuzeyindeki bölgeye Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı birlikleri yığmayı hedeflediğine vurgu yapıldı.  

Aralarında İsrail'in operasyon sitesi Debka, intelNews ve intelligencenews’un da olduğu istihbarat haber sitelerindeki iddialara göre ABD, Suriye’nin kuzeyi ve kuzeydoğusundaki birliklerinin çekilmesi ve çekilme sonrası düzen için nihai kararı ocak ayının sonuna doğru Washington D.C.’de verecek. 

HAVA SAHASI ÖNERİSİ 

Aralık ayının son haftasında Mısır ve BAE ordusuna bağlı gözlemciler Münbiç’te ABD’li yetkililerle incelemelerde bulundu. İki ülkenin birliklerinin kentin kuzey ve doğu bölgelerine yerleştirilmesi planlanırken Suriye’nin de Mısır ve BAE güçlerinin konuşlandırılmasını onayladığı iddia edildi. ABD ayrıca, rejim, YPG-PKK ve Mısır’la BAE güçlerine, hava sahasını Türkiye ve Rusya’nın olası operasyonlarına karşı koruma önerisi sundu. 

RESULAYN’DA BETON TÜNEL KALIPLARI

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi’nin karşısında bulunan Resulayn’daki teröristler TSK'nın operasyon hazırlıklarını korkuyla izliyor. Sınır bölgelerine hendek kazan teröristler tıpkı Afrin’deki gibi kentin etrafını beton tünellerle çevirmeye çalışıyor. 

Teröristler İHA ve SİHA’lardan korunmak için sokaklara iskele kurup tente çekiyor. Fransız şirketi Lafarge’ın Ayn El Arab’da kurduğu fabrikada ürettiği beton tünel kalıpları, Resulayn sokaklarına rastgele atılmış durumda. Tünel kalıpları buradan sınır hattına götürülerek kazılan hendeklere yerleştiriliyor. Ardından üzerleri kapatılarak Afrin’dekine benzer beton tüneller oluşturuluyor.

ABD, PYD’Yİ UYARDI 

Bu arada Ayn İsa’da PYD ile buluşan ABD’li bir heyet, Türkiye’nin terörle mücadele kararlılığını anlattı. Buluşma ABD heyetinin Ankara ziyaretinin ardından gelişti. Görüşmede Türkiye’nin Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik terörle mücadele kararlığının paylaşıldığı öğrenildi.

Sınıra sevkıyat

Suriye'nin kuzeyine yönelik askeri harekat için sınıra sevkıyat hızla devam ediyor. Sınırdaki birlikleri takviye etmek üzere gönderilen zırhlı birlikler Hatay'a ulaştı. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Akşam TV Seçim Sonuçlarını İstanbullulara Sordu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Denizde heykel bulan adam bu kez 'fosil' buldu