• $8,7045
  • €10,4012
  • 497.414
  • 1410.79
26 Mayıs 2021 Çarşamba 23:41 | Son Güncelleme:

BMGK'deki ülkelerden Belarus'un zorla uçak indirmesine soruşturma talebi

BMGK'deki ülkelerden Belarus'un zorla uçak indirmesine soruşturma talebi
AA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) Avrupa ülkeleri ve ABD, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünden (ICAO) Belarus'un zorla uçak indirmesini soruşturmasını istedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) Avrupa ülkeleri ve ABD, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünden (ICAO) Atina-Vilnius seferini yapan bir yolcu uçağının "zorla" başkent Minsk'e indirilmesi ve uçakta bulunan Belaruslu muhalif bir gazetecinin gözaltına alınmasına ilişkin soruşturma başlatmasını istedi.

AA'nın aktardığı habere göre, BM Güvenlik Konseyi, Belarus hükümetinin zorla uçak indirmesi ve muhalif bir gazeteciyi gözaltına almasını kapalı oturumda görüştü.

Konseydeki Avrupa ülkeleri Estonya, Fransa, İrlanda, Norveç ve İngiltere, konseyin eski üyelerinden Almanya ve Belçika ile ABD, toplantı sonrası ortak bir açıklama yaparak, Ryanair'a ait bir uçağın hava güvenliği tehlikeye atılarak zorla indirilmesini ve Belaruslu gazeteci Raman Pratasevich ile kız arkadaşı Sofia Sapega'nin gözaltına alınmasını kınadı.

Yüzden fazla yolcunun bulunduğu uçağın zorla başkent Minsk'e indirilmesinin uluslararası sivil havacılık güvenliği ile Avrupa'nın güvenliğine bariz bir saldırı olduğu ve uluslararası hukuku aleni bir şekilde ihlal ettiği belirtilen açıklamada, ICAO'dan söz konusu olaya ilişkin soruşturma başlatması istendi.

Kabul edilemez bu olayın sorumlularının hesap vermesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, gözaltına alınan gazeteci Pratasevich ile Sapega'nın derhal serbest bırakılması çağrısı da yapıldı.

ATİNA-VİLNİUS SEFERİNİ YAPAN UÇAĞIN MİNSK'E İNDİRİLMESİ

Atina'dan Vilnius'a seyahat eden 123 yolcunun bulunduğu Ryanair'e ait uçak, dün Belarus hava sahasındayken bomba ihbarı üzerine Minsk Havaalanı'na acil iniş yapmış, güvenlik nedeniyle Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun talimatıyla uçağa eşlik etmek üzere bir Mig-29 savaş uçağı kaldırılmıştı.

Uçağın havaalanında kontrol edilmesi esnasında Belarus'ta terör olaylarına karıştığı gerekçesiyle aranan, sosyal medya hesabı kurucusu Belarus vatandaşı Raman Pratasevich gözaltına alınmış, aramalar sonucunda yapılan bomba ihbarının asılsız çıktığı belirtilmişti.

<p>Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, 26 Haziran'da temel atma töreni gerçekleşecek Kanal İ

Kanal İstanbul'un ilk köprüsünün temeli 26 Haziran'da atılacak

Ertuğrul Gazi FSRU hizmete giriyor

Yıkılan konağın altında rastlandı! Hemen kazı başlatıldı

Burak Elmas'tan Fatih Terim'e dünyaca ünlü yıldız hediyesi