• $ 7,0419
  • € 8,4501
  • 462.839
  • 1091.8
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Arjantin ekonomisi iyice zora girdi

Arjantin şimdi dünyanın en zordaki ülkesi Venezuela’yı da geçti, kendisi en zordaki ülke oldu. Arjantin’in Başkanı Mauricio Macri, aşırı hızla artan fiyatlarla uğraşıyor ve batma durumundaki ülkesini ayakta tutmaya çalışıyor. Ama ülkenin durumu çok kötü. Üstelik ekim ayında da başkanlık seçimi var. Macri, 2015’te eski başkan Christina Kitchner’in yerine seçilmişti. Macri, Arjantin’in sorunlarını ortadan kaldıramazsa, Bayan Kirchner’in yeniden seçilmesi mümkün olabilir.

2018 başında yüzde 25’e çıkan enflasyon, şimdi yüzde 54.1’e yükseldi. Tabii Arjantinliler bu durumda enflasyona karşı sabırlarını durduramıyorlar.

Bay Macri ve Arjantin zor durumda. Vatandaşlar, berbat geçmişine rağmen Christina Kitscher’e oy verebilir. Macri vatandaşlarına, kronik bütçe açıklarının enflasyonu esas artıran neden olduğunu ve diğer sorunlara da yansıdğını vurguluyor. “Biz sorunun temeline inmeye çalışıyoruz!” da diyor. Resesyon, işsizliği 2018 yılı dördüncü çeyreğinde yüzde 9.1 düzeyine kadar yükseltmişti.

Kirchner geri dönebilir

Tabii bu veriler kötü olup sorunlar da yavaş yavaş düzeltilince de, yapılan araştırmalarda Bayan Kirchner’in seçimde yüzde 45 oy alması gündeme gelmişti. Diğer taraftan da Bay Macri ise son yapılan araştırmalara göre yüzde 44.3 oy alabilecekti. Ama işsizlerin çoğunluğunu oluşturan 20-30 yaş arasındaki öğrenciler ise, “Her ikisi de gitsin” diyorlardı. Olaya daha gerçekçi bakmış olan yaşlı Arjantinliler ise, “Bugünkü sorunlar Bayan Kirchner ve rahmetli kocası Nestor Kirchner’in doğru yönetim yapamamaları nedeniyle çıkan sorunlar” demekteydi.

70 yaşında bir emekli ise “Sorunların hepsi Bayan Christina Kirchner’in saçmaları nedeniyle gündeme geldi” demekte. Bayan Kirchner bütün şirketleri ulusalcı yapmış ve devletleştirmişti. Ve Arjantin’in tarım ürünü üretimlerini, ulusal hale getirmişti. Bütçe açığı olduğu zaman da, matbaaları çalıştırır ve bir sürü karşılıksız para basardı. Kamu borçlarını da ödemezdi.

Yani Arjantinlilerin ciddi sorunları var. Boşuna ülkeleri dünyanın en sorunlu ülkesi olmamış.

Ankara'da ASELSAN personelini taşıyan minibüs ile yolcu otobüsü çarpıştı

Ankara'da ASELSAN personelini taşıyan minibüs ile yolcu otobüsü çarpıştı

Vampir kelebekler yine ortaya çıktı

Vampir kelebekler yine ortaya çıktı

'Beyaz cennet'te rezalet görüntüler: Travertenlerin üzeri ç

'Beyaz cennet'te rezalet görüntüler: Travertenlerin üzeri çöple doldu

ASELSAN personelini taşıyan minibüs kaza yaptı

ASELSAN personelini taşıyan minibüs kaza yaptı