HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,3441
  • 6,0998
  • 209.819
  • 93.616
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Ne altın, ne dolar, artık halay günü var

Ev kadınları için artık, aile içi ilişkileri güçlendirmenin ve kendine güveni artırmanın yolu halay çekmekten geçiyor. İstanbul Folklor Derneği'nin düzenlediği ev kadınlarına yönelik folklor kursuna katılan kadınlar, günün stresini atıp evlerine huzurlu bir şekilde dönüyor.

x

Pınar Hiçdurmaz
pinarhicdurmaz@gmail.com


Folklor veya diğer adıyla 'halk bilimi', bir ülkede veya bölgede yaşayan halkın kültür ürünlerini, sözlü edebiyatını, geleneklerini, törelerini, inançlarını, mutfağını, müziğini, oyunlarını, halk hekimliğini inceleyerek bunların birbirleriyle ilişkilerini belirten, kaynak, evrim, yayılım, değişim, etkileşim ve benzeri sorunlarını çözmeye, sonuç, kural, kuram ve yasaları bulmaya çalışan bilim dalıdır. Vikipedi'deki açıklaması bu. Yani, folklorun doğasında ilişkileri kuvvetlendirmek ve sorunları çözmek var. Şehir hayatı ne yazık ki bu gerçekten zamanla uzaklaştırdı insanları. Cihangir Gözükızıl, Abidin Oruç ve Tuncay Akar, bu duyguları yaşatabilmek için 1981'de önce Kadıköy Folklor Derneği'ni kurmuş,  sonra daha çok kişiye ulaşabilmek için İstanbul Folklor Derneği olarak sürdürmüşler çalışmalarını. Abidin Oruç kısa bir süre önce aralarından ayrılmış.
30 yıl önce yola çıktıklarında folklora ilginin daha fazla olduğunu söylüyorlar. Şimdi seçeneklerin çok olması, insanların evden çıkmayı pek tercih etmemesi ilgiyi azaltmış. İstanbul Folklor Derneği, folklora ilgiyi canlandırmak ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için bu yıl ev kadınlarına yönelik hafta içi kurslarını da eklemiş çalışma programına. Hafta içi akşam ve hafta sonu kurslarına katılamayan ev kadınları, bu sayede eşlerini ve çocuklarını uğurladıktan sonra evde oturmak yerine daha faal bir gün geçirme fırsatı yakalıyorlar. Üstelik yaş sınırı da yok. Kursa gelenlerin çoğu, okul yıllarında folklor oynamış ama sonra devam ettirememiş kişilerden oluşuyor. Yıl sonuna kadar devam ederlerse 16 Haziran'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde toplu bir gösteriyle kursu tamamlayacaklar. Devam edenler için seçenekler çok, isterlerse yurtdışında da gösterilere katılabilirler. Önemli olan kendinize güvenmeniz. Cihangir Gözükızıl; 'Öncelikle ben yapamam diye bir şey yok. Bu oyunlar halkın içinden çıktığı için herkesin bir aşinalığı var. O yüzden herkes oynayabilir. P&G grubunu çalıştırıyorduk; ilk başladıklarında durmadan 3 dakika oynayabiliyorlardı. Sonra 25 dakikaya çıktı. Nefesleri açıldı. Folklor insan vücudunun duruşunu değiştiriyor, kendine güvenini arttırıyor. Burada davulla, zurnayla hoplayıp zıplıyoruz ve bütün stresimizi de atıyoruz' diyor.
Hafta sonu kurları da hala devam ederken kurumlara özel folklor eğitimleri de büyük talep görüyor. Bazı şirketler elemanları için dönemsel kurslar açıyor. Cihangir Güzükızıl ve Tuncay Akar, folkloru özgün haliyle yaşatmaya özen gösteriyorlar. Orijinal olana saygı felsefesiyle hareket eden ikili, sadece yöresel enstrümanlarla yürütüyor çalışmalarını; davul, zurna, kemençe, bağlama, kabak kemane gibi... Kadıköy Evlendirme Dairesi'nin hemen karşısında bulunan İstanbul Folklor Derneği'nde, yeni başlayanlara Artvin, Gaziantep yöresi; çarşamba günleri zeybek ve pazar günleriyse Kırklareli yöresinin oyunları öğretiliyor.
Kurumlara verilen eğitimlerin haricinde daha çok kadınlar ilgi gösteriyor kurslarına. Şimdilik erkeklerden talep gelmemiş. Tuncay Akar bu durumu şöyle anlatıyor: 'Erkekler için bir sınıfımız yok, erkekler asosyal onlardan talep yok. Keşke talep olsa onları da dahil etsek. Zeybek oynadığımız kadınlara, 'eşlerinizi çağırın, ben onları ikna ederim' diyorum. Çok nadiren çiftler de başlıyor. Düğününde çökertme oynayacak ama bilmiyor. Biz onu düğüne kadar hazırlıyoruz ya da memleketinde düğüne katılacak kendi yöresini öğrenmek istiyor. Bütün masa oynamaya kalktığında oturup kalmasınlar diye onlara kendi yörelerinin oyunlarını öğretiyoruz.'
FAZLA KİLOLARINIZDAN EĞLENEREK KURTULUN
Folklor çok hareketli bir etkinlik ve fazla kilolarınızdan hiç anlamadan davul-zurna eşliğinde eğlenirken kurtulmanızı sağlıyor. Ayrıca bel fıtığı ve diz ağrıları özellikle ev kadınlarının en büyük sıkıntısı. Folklor sayesinde bu sıkıntıların üstesinden gelirken, günün stresini de burada bırakarak eve daha mutlu, huzurlu gidiyorlar. Katılımcıların, kurs sayesinde özgüvenlerinin arttığını gözlemlediklerini söyleyen eğitmenler, bunun aile mutluluğuna katkısı olduğunun da altını çiziyorlar.

Çalsın davullar oynasın hanımlar
Ev hanımlarına folklor öğretme fikri ev hanımlarının talebi üzerine doğmuş. Tuncay Akar'ın çalıştırdığı öğrencilerin velilerinden gelmiş istek. 'Bize niye öğretmiyorsunuz' diyen veliler, zaten folkloru yaşatmak adına büyük mücadele veren İstanbul Folklor Derneği için yeni bir umut daha yaratmış. Aralarında her yaştan kadınların da olduğu kursiyerlerle konuştuğumuzda bu durumdan ne kadar keyif aldıklarını görü-yoruz. Uyum Yıldırım 'Evde kadın programları izleyip, ah'layıp vah'layıp oturuyorduk. Rutin geçen günlerimize bir renk geldi' diye duygularını dile getirirken, Banu Toprakçı ise daha önce oynadığı ve devam edemediği folklora tekrar kavuşabilmenin sevincini 'Duyduğumda çok sevindim.  Daha küçük yaşta olanlar için kurslar var fakat bizlere yönelik bir kurs bulamadığım için folklora devam etme şansım olmadı.  Tekrar başladığım için çok keyif alıyorum ve bir sonraki dersi iple çekiyorum' diyerek anlatıyor.

 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Baruthane Millet Bahçesi´nin tanıtım filmini yayımladı.

Baruthane Millet Bahçesi tanıtım filmi yayımlandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

MKEK, güvenlik güçlerine 7 bin 650 piyade tüfeği sevkiyatı yaptı

2018 Kandil mesajları Mevlid Kandili resimli cep telefonu SMS mesajı Mevlid Kandili hadis ve ayetli sözleri

En Çok Okunanlar