• $ 5,3505
  • € 6,0835
  • 220.983
  • 99.677
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

'Yeni yeniden yapılandırma yok'

TBMM Genel Kurulunda 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor. Şimşek, ikinci bir yeniden yapılandırma düzenlemesi olmadığını söyledi.

x

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borçların yeniden yapılandırılmasında iki taksiti ödemeyen mükellef sayısının çok az olduğunu, 6 milyon mükellefi kapsayan yapılandırmada 700 bin civarında mükellefin iki taksiti ödemediğini söyledi.

Şimşek, ikinci bir düzenlemenin gündemde olmadığını bildirdi.

TBMM Genel Kurulunda 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının maddeleri üzerindeki görüşmeler sürüyor.

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, yılda 2 milyar TL tutarında paranın kredi kartı aidatı gibi uygulamalarda haksız şekilde vatandaşın cebinden alındığını savundu.

Yüksel, Türk çiftçisinin dünyanın en pahalı mazotunu kullandığını aynı zamanda ürününü en ucuza sattığını ileri sürdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesine yapılan operasyonu eleştiren Yüksel, ''Operasyonu yapan başsavcı hakkında bu HSYK bile soruşturma açmak zorunda kalmıştır'' dedi.

İzmir Belediyesine ait şirketlerde vergi denetmenlerinin incelemesi yaptığını dile getiren Yüksel, ''Buna denetleme denmez. Buna baskı, zulüm, engelleme denir'' diye konuştu.

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Türkiye'nin, Van'da meydana gelen depreme hızlı müdahalede bulunduğunu ve elinden geleni yaptığını ifade etti. Depremden bir kaç saat sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın neredeyse kabinenin yarısıyla deprem bölgesinde olduğunu söyleyen Kayatürk, ''1999 Marmara depreminde hükümetin müdahalesini unutmuş değiliz. Babamı ve kardeşimi kaybettiğim 1976 Çaldıran depreminde, cenazelere üç buçuk ay sonra ulaşabilmiştik'' dedi.

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, milletin kavgadan ve boş laftan hoşlanmadığını belirterek, ''Millet bizden yeni hizmetler bekliyor'' şeklinde konuştu.

-''Dün MEB'e 302 milyon TL aktardım''-

Tasarının 6. maddesi üzerinde milletvekillerinin soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, işsizlik oranlarının son on yılın en düşük seviyesinde olduğunu, büyümenin de güçlü seyrettiğini ifade etti.

Çek Kanunuyla ilgili Adalet Bakanlığının bir çalışmasının söz konusu olduğunu ancak son şeklinin verilmediğini ifade eden Şimşek, bu aşamada bir şey söylemesinin doğru olmayacağını bildirdi. Şimşek, bildiği kadarıyla hapis cezalarının kaldırılması yönünde bir görüş olduğunu anlattı.

Bir soru üzerine, okulların bitirilmesi ve yapılması için dün tek kalemde 302 milyon TL Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) yedek ödenekten ilave kaynak aktardığını kaydeden Şimşek, bu konuda eksiklik olan yerlere gerekli desteğin verileceğini söyledi.

Borçların yeniden yapılandırılmasında iki taksiti ödemeyen çok az mükellef olduğunu ifade eden Şimşek, 6 milyon mükellefi kapsayan yapılandırmada 700 bin civarında mükellefin geride olduğunu söyledi. Şimşek, ''Yeniden yapılandırma daha yeni bir düzenleme, ikinci bir düzenleme gündemde değil'' dedi.

Bakan Şimşek, dolaylı vergilerin nispeten yüksek olduğunu, bunu azaltmanın tek yolunun; gelir ve kazançlar üzerinden daha fazla vergi almaktan geçtiğini dile getirdi.

-İnsan Hakları Haftası-

Partilerin Grup Başkanvekilleri İnsan Hakları Haftası dolayısıyla yerlerinden söz aldı.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, insanın, insan olmaktan kaynaklanan haklarının herkesin en büyük ortak paydası olduğunu belirterek, ''Bunların herkes için savunulması bizler için çok önemli bir sorumluluktur. İnsan olmanın gereğidir'' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Türkiye'nin insan hakları konusunda karnesi en zayıf ülkelerden biri olduğunu savunarak, ''Ölümlerin ve tutuklamaların bolca yaşandığı bir coğrafyadayız. Ölümlerin ve tutuklamaların, ağlayan anaların ağlamadığı bir Türkiye özlemiyle...'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde yer alan hususlarla ilgili bir uluslararası düzen kurulamadığını, bazı ülkelerin bunu başardığını bazı ülkelerin başaramadığını söyledi. ''Türkiye, bunu başaramamış ülkeler arasındadır'' diyen Hamzaçebi, ''Bilim adamları, gazeteciler, öğrenciler, iktidar karşıtı görüşü olanlar yargılanmaktadırlar. Tutuklulara mahkum anlayışıyla bakan bir anlayış iktidardır'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, insan haklarının, dil, din, ırk, mezhep, cinsiyet, siyasal görüş fark etmeksizin uğruna mücadele edilmesi gereken ortak bir ideal olduğunu dile getirerek, bu alanda çok ciddi ilerlemeler kaydedildiğini söyledi. Aydın, ''Günümüzde evrensel değerlerden ve ideallerden yoksun olan topluluklar tüm insanlığa ibret olmalıdır'' dedi.

Tasarının 6. maddesi kabul edildi.

AA

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kılıç Küp Uydu Projesi ile yerli ve milli olarak geliştirilen Düşük Gürültülü Yükselteç modülüne uza

Türkiye kılıç ile uzaya çıkacak

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Sosyal medyayı sallayan Çukur paylaşımları! 'Aslında her şey Yamaç'ın rüyası'

Apple, iPhone SE modelini yeniden satışa sundu

En Çok Okunanlar

Maksat Yarışmak Olsun - 11 Ocak 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Menopoz - 14 Ocak 2019