• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yıldız Parkı bir asır öncesine dönüyor

Abdülhamid dönemindeki orijinal haline getirmek için peyzaj çalışmaları devam eden Yıldız Parkı’nda tarih kendini göstermeye başladı. Şelale ve göletin yanı sıra bahçe köşkü, fıskiyeli meydan ortaya çıktı.

NEBAHAT KOÇ - HABER MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Yıldız Parkı’ndaki ‘tarihi peyzaj’ çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın geçen kasım ayında “Yıldız Parkı, Abdülhamid dönemindeki orijinal görünümüne kavuşturulacak” açıklamasının ardından Tarihçi Nurhan Atasoy’un danışmanlığında çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Osmanlı dönemindeki şelale oluşturuldu, gölet de aslına uygun olarak düzenlendi. Peyzaj çerçevesinde, çim teras, o dönemin bitki aplikasyonları da yeniden canlandırıldı. Çalışmalarda son olarak parkın meydanı ile Abdülhamit döneminde şehzadelerin resimlendiği ahşap bahçe köşkü de yeniden hayata geçirildi.   

FISKİYELİ MEYDAN YAPILDI 

Tarihi peyzaj çalışmasının en önemlisini Yıldız Parkı’nın meydanı oluşturuyor. O dönemdeki gibi fıskiyeli meydan yapıldı. Meydanın yanında,  eşsiz Boğaz manzarasının izlenebileceği yeşil amfi oluşturuldu. Çalışmanın ikinci etabında Boğaziçi Köprüsü yapılırken şantiye alanı olarak kullanılan 70 dönümlük arazi Yıldız Parkı’na katılacak. Böylece park 500 dönümle Abdülhamid dönemi sınırlarına ulaşacak. Parkın yeni halinin tanıtımı mart ayında yapılacak.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Bugün İstanbulluların eğlence merkezi olarak gördükleri Akaretlerin Osmanlı Devleti´nin ilk toplu ko

Akaretler´in Bu Özelliğini Biliyor musunuz? Mustafa Kemal Paşa da Burada Yaşamıştı |GalatıMeşhur

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bilim İnsanları ölü nöronları tekrar aktif hale getirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları