• $ 5,964
  • € 6,5643
  • 300.585
  • 119689
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Dünyaca ünlü ustayı pes ettiren Türk kızı! Beraberlik teklif etti

Satranç dünyasının yaşayan efsanelerinden Karpov, Mersin Satranç Festivali kapsamında 10 kişi ile aynı anda karşılaştı. Bu satranççılardan biri de 12 yaşındaki Işıl Cingöz'dü. Cingöz karşısında tüm hamleleri boşa çıkan Karpov beraberlik teklif etmek zorunda kaldı. 7 dünya şampiyonluğu bulunan Büyük Usta (Grand Master) Anatoly Karpov ile berabere kalan 12 yaşındaki Işıl Cingöz, büyük sevinç yaşadı.

Satrancın yaşayan efsaneleri arasında gösterilen Anatoly Karpov, Divan Otel’deki festivalde 12 yaş altı sporcuları İsmail Alp Özkaya, Şeref Karagöz, Yücel Taşkın, Beray Karatiken, Efe Mehmet Kaya, Yavuz Selim Dülek, Işıl Cingöz, Latife Günaştı, Sirin Annaberdiyeva ve Yücel Mert Öztürk ile aynı anda karşılaştı.

Karpov, büyük ilgiyle izlenen karşılaşmalarda minik rakiplerinin 9’unu yenerken, 12 yaşındaki Işıl Cingöz karşısında zorlandı.

Işıl Cingöz’ün hamlelerini başarılı bulan Karpov, karşılaşmada 40. dakikaya yaklaşılırken, rakibine beraberlik teklif etmek zorunda kaldı.

Teklifi kabul eden genç sporcu, büyük sevinç yaşarken, katılımcılar tarafından da ayakta alkışlandı.

IŞIL CİNGÖZ: ŞOKE OLDUM, HİÇ BEKLEMİYORDUM

Işıl Cingöz, maçın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, karşılaşmanın kendisi için güzel bir tecrübe olduğunu belirterek, “Karşılaşmada çok heyecanlandım. Elim, ayağım titriyordu. Sonuçta 7 kez dünya şampiyonu olmuş biriyle oynamak gerçekten güzel bir şey” diye konuştu.

Heyecanını atlattıktan sonra daha iyi hamleler yaptığını aktaran genç sporcu, “Karpov gayet soğukkanlıydı. Karşısındakini küçümsemeden oynadı. Rakibim çok başarılı diye karşılaşma öncesinde hiç hazırlanmayı düşünmedim. Ne yaparsam yapayım bir şey bulur diye düşündüm” dedi.

Işıl Cingöz, satranca 4 yaşında başladığını anlatarak, deneyimlerini oyuna aktarmaya çalıştığını ifade etti.

Beraberlik teklifine çok şaşırdığını belirten Işıl Cingöz, “Maç sırasında Rusça bir şeyler dedi. İlk başta anlamadım. Arkada izleyenler ‘Beraberlik’ deyince şoke oldum, hiç beklemiyordum. Herkes alkışladı. Çok mutlu oldum. Bu, yaşanmadan anlatılabilecek bir şey değil. Çok güzel bir duyguydu” sözleri ile duygularını paylaştı.

Işıl Cingöz, usta rakibiyle tekrar karşılaşmak istediğini sözlerine ekledi.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da Işıl Cingöz ve ailesini tebrik ederek, başarılar diledi.

Festival, Rusya’nın nükleer enerji şirketi Rosatom’un desteğiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) ve Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlendi.

AA


<p>Olay, pazartesi günü Küçükçekmece´de bulunan bir sitenin bahçesinde yaşandı. Güvenlik kamerasına

Önce Sevdi Sonra Saldırdı! Kediyi Yerden Yere Vuran Cani Kamerada

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

İstanbul’da isminde köy geçen kaç semt var? İşte şaşırtıcı tarihi bilgiler…

Kobe Bryant'ın helikopter kazasının enkaz görüntüleri yayınlandı