• $ 5,8266
  • € 6,5577
  • 238.398
  • 95.952
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Dersimiz Kürtçe

Barış süreci Kürtçe kurslara ilgiyi artırdı. İstanbul’da Kürtçe öğrenmek isteyenlerin kapısını çaldığı adres ise Kürt Enstitüsü

x

BÜLENT ŞANLIKAN / İSTANBUL 

İstanbul’da faaliyet gösteren Kürt Enstitüsü’nün Kürtçe kurslarına ilgi çözüm sürecinin ardından yüzde 40 oranında arttığı açıklandı. 
1992’de Musa Anter, Yaşar Kaya, İsmail Beşikçi gibi isimlerin İstanbul’da kurduğu Kürt Enstitüsü’nün Başkanı Dilbilimci Zana Farkini, Kürtçe kurslarına Kürtler üzerine araştırma yapan yabancıların yanı sıra master ve doktora öğrencileri, ev hanımları ve gazetecilerin de ilgi gösterdiğini söyledi. Kursların yanı sıra Enstitü’de özel dersler de veriliyor. Özel ders alanlar arasında gazeteci-yazarlar Hasan Cemal, Cengiz Çandar ve Ahmet Tulgar ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şemsa Özar gibi isimler de bulunuyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan bir grup akademisyenin de katıldıkları kurslarda Kürtçe öğrendiği belirtildi. 
  
ABD’Lİ LORA 6 AYDA KÜRTÇE ÖĞRENDİ 

Kürtçe-Türkçe konusunda yayınlanmış üç sözlüğü bulunan Zana Farkini, Kürt dili, kültürü ve edebiyatı üzerine çalışmalar yapan enstitüdeki dil kurslarına barış sürecinden sonra bir talep patlaması yaşandığını söyledi. Farkini, “Toplumda bir rahatthevesiniz varsa öğrenebilirsiniz. ABD’den gelen Lora isminde bir öğrencimiz 6 ayda Kürtçe’yi öğrendi. Şimdi Kürtçe akademik makaleler yazıyor, Kürtçe üzerine çalışmalar yapıyor” dedi.  

KÜRTÇE ŞEHİRLEŞEN BİR DİL OLDU
Paris İnalco Üniversitesi Kürdoloji Bölümü’nde Kurmanci Sorumlusu olarak görev yapan İbrahim Seydo Aydoğan da Kürtçe Grameri, Kürt Basını, Kürt Edebiyatı ve Kürt Romanı dersleri veriyor. 
Aydoğan Kürtçe’de son yıllarda gerek gramer gerekse imla açısından önemli gelişmeler olduğunu belirterek, “Kürtçe kendini geliştiriyor. Kürtçe’nin siyasal olarak marjinalleştirilmesi toplumsal olarak Kürtçe’den kaçışa itti. 90’lı yıllarda Kürt olduğunuzu söylemeye korkuyordunuz.  Bu da kırılmaya başladı ” diye konuştu. 
Enstitünün eski başkanı ve Dilbilimci Sami Tan ise Kürtçenin hızlı bir gelişme gösterdiğini, geçmişteki köylük yapısını aşarak şehirleşen bir dil haline geldiğini ifade etti

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Ümraniye´de bir kasabın önüne minibüsle gelen hırsızlar kilolarca eti çalıp kayıplara karıştı. Et hı

Ümraniye´de hırsızlar kasaplara dadandı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Ahmet Kural'a 16 ay 20 gün hapis cezası verildi

Ünlü isimleri ilk kez nerede gördük