• $ 6,056
  • € 6,7695
  • 248.744
  • 86.796
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ariç 33 yıl sonra dönmek istiyor!

Sanatçı Şıvan Perwer'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle 38 yıl sonra Türkiye'ye dönmesi, gözleri yurt dışında yaşayan diğer Kürt sanatçılara çevirdi. Onlardan biri de Kürt müziğinin önde gelen isimlerinden Nizamettin Ariç.

Kürt müziğinin en önemli isimlerinden olan ve yaşamını Almanya'da  sürdüren Ariç 33 yıldır Türkiye'ye dönemediğini belirtti. Ariç "Türkiye’ye dönmeyi arzuluyorum. Çünkü ben buraya keyfimden, isteyerek ve severek gelmedim.
"Kürtçe bir türkü okuduğum için hayatımın, akışı değişti" diye konuştu.

KÜRTÇE TÜRKÜ İÇİN TUTUKLANDIM

Ariç, gurbete çıkma hikayesini şöyle anlattı:

"15 Nisan tarihi Ağrı’nın işgalden kurtuluşu olarak kutlanır. 1979’da Ağrı’nın kurtuluş günü dolayısıyla düzenlenen geceye çok sayıda bürokrat ile dönemin Gençlik ve Spor bakanı Yüksel Çakmur da katılmıştı. 2 saat Türkçe türkü okudum. Davetlilerin ısrarı üzerine Kürtçe bir türkü okudum. Bugün Türkiye’de birçok ismin özgürce okuduğu 'Ehmedê Roni' isimli Kürtçe türküyü okuduğum için tutuklandım. Halkın baskısı üzerine serbest bırakıldım ama 142. maddeden 5 ila 15 yıl ağır hapis istemiyle yargılandım."

TRT SANATÇISIYDIM İŞİME SON VERDİLER

O geceden sonra kendisi için zor günlerin başladığını, nefes alamaz hale geldiğini belirten Ariç, "O zaman TRT sanatçısıydım, işime son verdiler. İstanbul’daki meşhur gazinolarda sahneye çıkıyordum. Buralardan da iş yapamaz duruma düşürüldüm. Her geçen gün yaşam alanımı daralttılar. Arkasından 12 Eylül 1980 askeri darbesi gelince sanat yapamaz, nefes alamaz, çemberi daralmış bir duruma düştüm ve böylece ülkemi terk etmek zorunda bırakıldım. O gün bugündür sürgünde yaşıyorum" diye konuştu. 

 ACILARIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAŞADIM

Sürgünde geçen yılların acılarla dolu olduğunu anlatan Ariç, şöyle konuştu:

"Acının en büyüğünü geride bırakmak zorunda kaldığım annem, babam, ablam, abilerim ve akrabalarım çekti. Ben hem ülkemden uzaklığın, hemde geride bıraktıklarıma dokunamama, onlarla kucaklaşamama, iyi ve kötü günlerimi, onlarla paylaşamamanın acısını ve yalnızlığı yaşadım, halen yaşıyorum. Annemle olan telefon konuşmalarımızdan yola çıkarak yazdığım 'Dayê (Rojek tê) adlı eserim, bu acılarımızın birazcık da olsa küçük bir ifadesidir. Hasret ise bir başka hikaye."

ANNE-BABAMLA SON KEZ VEDALAŞAMADIM

Ariç, yasaklı yıllarda ölen annesinin ve babasının mezarını ziyaret edemediğini dile getirerek, "Ben Türkiye’den ayrıldıktan sonra annemi, babamı, teyzemi ve birçok yakın akrabamı kaybettim. Onlar, diğer dünyaya göçerken vedalaşamadım bile. Bu, benim için çok ağırdı. Umarım hiç kimse bu tür şeyleri yaşamaz. 33 yıl ülkeme hiç gelemedim. Gelme girişimlerinde de bulunmadım. Çok şeye hasret kaldım. Anne ve babamın mezarlarını tabi ki ziyaret etmeyi çok arzuluyorum" şeklinde konuştu.  

ANA DİLDE ĞİTİM

Türkiye'ye dönüş için ana dilde eğitim şartını öne süren Ariç, "Benim gibi insanların geri dönüp özgürce sanatını icra edebilmesinin asgari şartı anadilde eğitim olmalıdır" ifadesini kullandı. 

ŞİVAN ÇOK DEĞERLİDİR

Ariç, Şıvan Perwer'ın Diyarbakır'a gelmesiyle ilişkin ise, "Şıvan Perwer değerli bir sanatçımız. Şüphesiz onun müziğimize önemli hizmetleri oldu. Perwer’ın ülkemize, insanlarımıza kavuşmuş olması beni son derece mutlu etti. Amed’deki buluşmayı selamladım" dedi. 

NİZAMETTİN ARİÇ KİMDİR

1956 Ağrı doğumlu olan Nizamettin Ariç, sinema ve müzik alanındaki eserleriyle biliniyor. Ariç, unutulmaya yüz tutmuş eserleri, hatırlatmak amacıyla Kürt şairi Faqiye Teyra'nın adıyla albümler çıkardı. Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede konserler verdi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Osmanlı döneminden günümüze uzanan yüzlerce yıllık bir lezzet olan dünyaca ünlü Kilis tava, Ramazan

Osmanlı´dan Günümüze: ’Kilis Tava’

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Bilim İnsanları ölü nöronları tekrar aktif hale getirdi

Genelkurmay arşivlerinden özel Atatürk fotoğrafları