• $ 6,7492
  • € 7,6578
  • 370.363
  • 109423
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
19 Ağustos 2015 Çarşamba 02:00 | Son Güncelleme:

İltica talep ederse Öz‘ü savunurum

Paralelin kaçak savcılarına Alman vekillerden destek yağıyor... İadesi istenen eski firari savcı Zekeriya Öz için Türk asıllı milletvekillerinden şok destek! Vekiller, "Öz’ün iltica edeceğini ve Alman hükümetinin iade etmeyeceğini belirterek sonuna kadar savunuruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’ya kaçan Zekeriya Öz’ü istemesi gözler ülkeye çevrildi. Almanya’daki AK Parti karşıtı Türk kökenli milletvekilleri kaçak eski savcıları koruyacaklarını Öz ve Kara’nın Almanya’da iltica talebinde bulunmaları gerektiği yönünde basına açıklamalar yaptı. İşte o vekillerin demeçleri: 

'HAZIRIZ'

Almanya Sosyal Demokrat Parti Berlin Eyaleti Milletvekili ve ceza hukuku avukatı olan Erol Özkaraca kaçak savcıları korumakla kalmadı bir de kaçaklar için ‘kurtulma’ mesajı verdi. Özkaraca “Eğer Zekeriya Öz, Almanya’ya iltica başvurusunda bulunursa, burada kalma şansı var. Almanya’daki iltica yasasıyla Öz’ün durumunda olan politik suçluları koruyoruz” diyerek alenen ‘iltica başvurusunda bulunun’ dedi. Özkaraca bununla da kalmadı: Eğer hukuksal destek isterse buna hazırım. 

O isimden çarpıcı Gülen açıklaması

KABUL EDİLEBİLİR

AKŞAM’ın ulaştığı Özkaraca “Alman İltica Yasası’na göre Alman makamları derinlemesine Öz’ü dinlemek ve anlatılanları soruşturmak zorunda. Eğer Öz’ün gerçekten siyasi baskı ya da politik görüşleri dolayısıyla böyle bir talepte bulunduğuna kanaat getirilirse iltica talebi kabul edilir. Öz’ün geçmişini göz önünde tutup bugüne de baktığımda politik görüşleri dolayısıyla bu baskıya uğradığı ihtimali çok güçlü dolayısıyla büyük ihtimalle iltica başvurusunu kazanır” dedi. 

İFADE VERMİŞ

Zekeriya Öz'ün dün Frankfurt am Main Savcılığı'na uzun süren bir ifade verdiği iddia edildi. AKŞAM'ın ulaştığı Frankfurt am Main Savcılığı basın yetkilisi ise bilgisi olmadığını ifade etti. 

ERDOĞAN'A BÜYÜK HAKARET

Almanya Yeşiller Partisi’nden Memet Kılıç “İslamcılar” diyerek suçladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “İslamcının demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi kaygısı yoktur. O sadece gücü ele geçirip yağma yapar. Türkiye’de İslamcıların Almanya’ya verecek hukuk dersleri yoktur” diyerek hakaret etti. 

'ALMANYA İADE ETMESİN' DESTEĞİ BAŞLATTILAR

Sol Parti Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş ise Alman makamlarını aklı sıra uyararak “Öz’ün Türkiye’de siyasi iktidarın kurbanı olduğu yönünde bir düşünce sabitlenirse Almanya’dan iltica talebinde bulunabilir” şeklinde bir açıklama yaptı. Taş’ın açıklamasına bir destek de partisinden Federal Milletvekili Sevim Dağdelen’den geldi. Dağdelen’de Alman makamlarını manipüle ederek “AKP rejiminden buraya kaçan hiç kimse Almanya tarafından Türkiye’ye geri gönderilmemeli, Alman hükümetinden de bunu bekliyorum” şeklinde konuştu. 

' 3 bine yakın ilave personel alımı söz konusu olacak'

' 3 bine yakın ilave personel alımı söz konusu olacak'

Pekmezin az bilinen yararları

Pekmezin az bilinen yararları

Zayıflamak için yatmadan önce 2 yemek kaşığı onu t&

Zayıflamak için yatmadan önce 2 yemek kaşığı onu tüketmek yetiyor...

Türkiye'den Nijer'e tıbbi yardım

Türkiye'den Nijer'e tıbbi yardım