• $ 5,6462
  • € 6,3577
  • 260.363
  • 102271
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

‘Eve dönüş‘ paketi meclis yolunda

Düzenleme tatil öncesi çıkacak, Ramazan'da çifte bayram var...

Çözüm sürecini hızlandıracak 'eve dönüş' paketi tatilden önce Meclis'ten geçecek. Çalışmaları yasal zemine oturtacak düzenlemeyle birlikte örgüt üyesi olmasına rağmen şiddete karışmayanlar takibata uğramayacak.

HAKKI KURBAN-ANKARA 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, çocukları PKK tarafından kaçırılan anne-babalara açıkladığı ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın da "İmzalar tamamlandı" dediği paket için gözler Meclis'e odaklandı. Çözüm süreci için atılacak adımları yasal zemine oturtacak olan paketin, 'eve dönüş'e imkan sağlayacak maddelerle birlikte yasalaştırılması planlanıyor. Ramazan ayında TBMM tatile girmeden çıkarılacak paketle birlikte 'çifte bayram' yaşatılacak.  

BİRİNCİ HEDEF: YASAL ÇERÇEVE 

Oslo görüşmeleri nedeniyle, MİT Müsteşarı Hakan Fidan başta olmak üzere, çözüm sürecinin ilk aşamasını yürüten devlet yetkilileri için takibat başlatılmış ve sürecin sekteye uğraması son anda engellenmişti. Sürecin ikinci aşamasında ön planda bulunacak siyasetçi ve siviller için yasal çerçeve oluşturulacak. HDP'liler dahil, bu süreçte rol üstlenerek 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin hayata geçmesini sağlayacak kişilerin takibata uğrayarak ceza almalarının önüne geçilecek. 

İŞTE ATILACAK ADIMLAR

Etkin pişmanlığa rötuş 
- TCK'nın 220'nci maddesindeki 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 221'inci maddesindeki 'Etkin pişmanlık konularında rötuş yapılacak. Örgütte olmasına rağmen, şiddete bulaşmamış olanlar takibata uğramadan eve dönebilecek. 

Yöneticiler kapsam dışı kalıyor
- Örgütün silahlı eylemlerine aktif olarak katıldıkları tespit edilen ve kovuşturmaya uğrayanlar ile yöneticiler kapsam dışı olacak. 

Örgüt üyeliğine ayrı ceza yok 
- PKK'ya üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlediği anlaşılan veya yardım suçu işleyenlere, ayrıca 'üyelik'ten ceza verilmeyecek. 

'Akil'lere yasal koruma 
- Başta akil insanlar ve çözüm sürecinde rol üstlenen siyasetçiler olmak üzere, 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni uygulayan isimler idari ve cezai takibata uğramayacak. Bununla ilgili yapılan tanımlama da düzenlemede yer alıyor. 
 
Hastaya denetimli serbestlik 
- Şiddete karışmamış olmasına rağmen, dava açılmış ancak hüküm verilmemiş olanlarla hasta mahkumlar da 'şartlı' serbest kalacak. 'Denetimli serbestlik' uygulamasının hasta PKK'lılar için uygulanması gündemde. 

Kaçırılana esneklik 
- Dağa kaçırılarak örgüt tarafından çatışmaya girmeye zorlananlar, 'örgüt üyesi' olarak ceza almayacak. 

GENEL KURUL'DA GENİŞLETİLEBİLİR

Hükümet, Köşk seçimleri nedeniyle sürecin aksamaması için 'eve dönüş'ün önündeki psikolojik ve yasal engelleri kaldırma hedefinde. Bu kapsamda paket, Ramazan ayı başında yasalaştırılacak. Dağdaki PKK'lıların yanı sıra, cezaevinde bulunan bazı tutukluların da serbest kalarak Ramazan Bayramı'nı evde geçirmeleri söz konusu olabilecek. 7 maddelik düzenleme, Meclis'te komisyon ve Genel Kurul aşamalarında gelecek önerilere göre genişletilebilecek. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Aradaki farklar sevgiye ve merhamete engel değil :)</p>

İhtiyacımız Olan Tek Şey Sevgi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Büyükçekmece yol çökme nedeniyle trafiğe kapatıldı

Van'da minibüs takla attı: 15 kişi hayatını kaybetti