• $ 6,0297
  • € 6,7402
  • 247.661
  • 86.771
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Eczacıların uzmanlaşması için kanun teklifi

Teklife göre eczacılar “onkoloji", “enfeksiyon", “klinik" ve “fitofarmasi-bitkisel tedavi" alanlarında uzmanlaşacak

Çınar COŞKUNSERÇE/ANKARA

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, eczacılara uzmanlık getirilmesine ilişkin kanun teklif hazırladı. Meclis Başkanlığı’na sunulan teklif, eczacıların “onkoloji", “enfeksiyon", “klinik" ve “fitofarmasi-bitkisel tedavi" alanlarında uzmanlaşmasını öngörüyor.

Uzman eczacı olabilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmiş bir uzmanlık belgesine haiz olmak gerekecek. Teklifin gerekçesinde, kliniklerde ilaç danışmanlığı ve zehirlenmelerin önlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

UZMANLIK KURULU KURULACAK

Teklife göre; Sağlık Bakanlığı’nda Ezcacılıkta Uzmanlık Kurulu kurulacak. Kurulda müsteşar, birinci hukuk müşaviri, eczacılık genel müdürü, tıbbi cihaz kurumu başkanı ile bakanlığın ve YÖK’ün eğitim kurumlarından seçeceği üçer üye ile TEB’in seçeceği bir üyeden oluşacak.

Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 2 ay içinde oluşturulacak kurulun ilk teşkilinde bakanlık dışındaki kurumlardan seçilecek üyelerde uzman olma ve eğitim kurumlarında en az 3 yıl eğitim yapma şartı aranmayacak. Ancak üyeler eczacılık alanında profesör ya da doçent olacak. Eczacılıkta uzmanlık dalı olarak belirlenen alanda doktora yapanlar araştırma ve makalelerini sunarak Sağlık Bakanlığı’na başvuracak. Kurul bir yıl içinde başvuruyu değerlendirip uzmanlığı teşkil edecek.

BİTKİSEL İLAÇ DA HAZIRLAYABİLECEKLER

Teklife göre eczacılıkta uzmanlık dalları onkolojik eczacılık, enfeksiyon hastalıkları eczacılığı, klinik eczacılık ve bitkilerle tedaviyi esas alan fitomarsi eczacılığı olacak. Uzman eczacı olabilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmiş bir uzmanlık belgesine haiz olmak gerekecek.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, ´Doktorunuz Anlatıy

Kalp Ameliyatı Kişiliği Değiştiriyor Mu?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Küçük yaşta gönlünü ünlülere kaptıran isimler!

612 yıllık minare yeni yerinde yükseliyor