• $ 6,1603
  • € 6,707
  • 323.911
  • 115171
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Diasporanın Türk partisi

7 Haziran seçimlerinden önce ‘Türkiye Partisi’ mesajıyla oy isteyen HDP, Ermeni soykırımı iddiaları yoğunlaştığı an tavır değiştirdi: AP’nin kararı yerinde. Ermeni gerçeğiyle yüzleşilmeli.

Papa 2. Francis'in Ermeni soykırımıyla ilgili sözleri ve Avrupa Parlamentosu'nun 'Soykırım tanınmalı' teklifine Ankara'dan sert tepki gelirken, beklenmedik çıkış HDP'den geldi. Cumhurbaşkanlığı ve 2015 seçimleri öncesi 'Türkiye Partisi' mesajı veren HDP,  soykırımın tanınması ve bunun için hükümetin gerekli adımları atması gerektiğini belirtti. 
Papa ve AP'ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra TBMM’de grubu bulunan 3 parti ortak tepki gösterirken, gözlerin çevrildiği HDP, tepki bir yana, soykırım söylemlerine destek verdi.

YÜZLEŞMEK GEREK

HDP lideri Selahattin Demirtaş "Hükümetin geçmişte yaşanan olaylarla ilgili hakikatleri araştırma konusunda hareket etmesi lazım. Ermeni gerçeğiyle nasıl yüzleşmesi gerektiğini topluma anlatın. Bu resmi olarak açıklığı kavuşmamış bir konudur" dedi.

SOYKIRIM DEMEYE BİLE KORKUYORUZ

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Türkiye'nin tarihinde büyük katliamlar ve soykırımlar bulunduğunu savunurken "Biz bunu hep kabul ettik" ifadelerini kullandı. HDP'nin İstanbul 1. Bölge'den aday gösterdiği  Murat Mıhçı da "Türkiyeli bir Ermeni olarak 'soykırım var' diyemiyorum ancak demeyi çok istiyorum. Hem kanunlardan, hem de insanların tepkilerinden korkuyoruz. Soykırıma uğrayan bir milletin arşivi olmaz" diyerek tasarıya destek verdi.


<p> </p>

Sağlık Bakanı Koca'dan Önemli Açıklamalar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bilim insanlarını cevapsız bırakan yerler ve nesneler

İtalya'da koronavirüs alarmı