• $ 6,1291
  • € 6,8545
  • 252.83
  • 84.596
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Sarı nokta hastalığı

Doç. Dr. O. Murat UYAR
www.muratuyar.com.tr

Yaşa bağlı makula dejeneresansı diye ifade edilen sarı nokta hastalığı,  gözün en arkasında, retina merkezinde yer alan keskin görmeden sorumlu kısmın bozulmasıdır. Gelişmiş ülkelerde 50 yaş üzerinde geri dönüşü olmayan körlük nedenlerinin başında gelir. İnsan ömrünün uzamasıyla da maalesef görülme sıklığı artıyor. 66-75 yaşları arasında yüzde 8-10, 75 yaş üzerinde ise yüzde 20-30 oranında görülmektedir. 

Kuru ve yaş olmak üzere iki tip 

Yüzde 85-90’ını oluşturan kuru tipte görme yavaş yavaş bozulurken, yüzde 10-15’inden sorumlu olan yaş tip daha hızlı ve aniden ilerlemektedir. Kuru tipi, bir duvarın boyasının, badanasının yıllar içinde yavaş yavaş dökülmesine benzetebiliriz. Yaş tip ise, bu dökülme devam ederken duvarın içinden veya gerisinden geçen bir borunun aniden patlamasıyla sızıntıların hızlı bir şekilde duvardaki boyaları, sıvaları dökmesi, etrafı su basması gibi acil müdahale gerektirir. Kişilerin yüzlerini tanıyamama, çizgileri, cisimleri çarpık, yamuk görme gibi belirtilerle başlar; zamanla merkezde perde şeklinde kalıcı görme kaybı yapar, kişi ancak kenarlardan hissedebildiği kadar görebilir. 

En önemli iki sebep: Yaşlanmak ve sigara   

Diğer risk faktörleri ise genetik, obezite, kalp-damar hastalıkları, düzensiz-yetersiz beslenme ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarıdır. Kadınlarda, mavi, yeşil gibi açık renk gözlerde biraz daha fazla rastlanmaktadır. Geçen yılları durdurmak veya genetik mirası engellemek tabii ki mümkün değil. Ancak sigara kullanmamak, güneşten korunmak dahi riski oldukça azaltmaktadır.  

Erken teşhis ve tedavi çok önemli  

İki göz farklı derecede etkilenebildiğinden kişi tarafından anlaşılması biraz güçtür. Ancak gözler ayrı ayrı kapatılarak kıyaslamak suretiyle şüphelenilebilir. 50 yaş üzerinde yılda bir kez göz dibi (retina) muayenesi, şüphelenildiğinde göz anjiyosu ve OKT (Optik Koherens Tomografi) gibi tetkiklerle erken teşhis konabilir. Kesin, durdurucu bir tedavisi halen olmasa da hastalığı yavaşlatmak, kötüye gidişi geciktirmek mümkün. 8-10 yıl öncesine kadar görme merkezindeki yaş tipin tam etkili bir tedavisi yokken, son yıllarda halen geliştirilmekte olan çeşitli göz iğneleri ve vitamin, lutein, zeksantin, çinko gibi özel formüllü ilaçlarla umut veren sonuçlar alınmaya başlandı. Erken yakalanan yaş tipte göz iğneleri, ömür boyu  duruma göre 1 ay ile 3 ay arasında gerekmekteyken, geç kalanlar iğne şansını da kaçırmaktadır.  Sigarayı bırakmak, kalp-damar  hastalıkları ve obezite ile mücadele de hastalığı yavaşlatma konusunda ek fayda sağlamaktadır.   

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Ramazanda hangi besinleri tüketirsek tok kalma süremizi uzatabiliriz? Orucu daha tahammüllü tutmak i

Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Ertuğrul Gazi gerçekte nasıl öldü? Ertuğrul Gazi Kimdir?

558 yıllık Tarihi Kapalıçarşı'nın çatısı ve alt yapısı tamamlandı