• $ 6,7694
  • € 7,3055
  • 356.917
  • 91669
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Peki nedir bu meme protezi?

Dünya Kadınlar Günü’nde meme kanseri kadınlarına “meme onarımı” ile eski göğüslerine kavuşabileceklerini belirten Plastik Cerrahisi Uzmanı Dr. Ercan Cihandide, meme onarımı operasyonu hakkında bilinmesi gereken 6 maddeyi anlattı.

Meme Protezi Ameliyatında Bilinmesi Gereken 6 Gerçek

Dünyada her dokuz kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Kadınların korkulu rüyası meme kanseri her kadını farklı bir yönden vuruyor. Meme kanseriyle mücadele eden pek çok kadını derinden yaralayan durum ise kaybettikleri göğüsleri oluyor.

Meme kanserinde hastaların yüzünü güldüren umut , “meme protezi” ile eski göğüslerine kavuşabilmeleri.  Meme protezi dünyada 1960’lı yıllardan beri uygulanan bir yöntem olmasına rağmen halen ülkemizde meme kanseri hastalarının birçoğu bu operasyondan haberdar değil.

Dünya Kadınlar Günü’nde meme kanseri kadınlarına “meme onarımı” ile eski göğüslerine kavuşabileceklerini belirten Plastik Cerrahisi Uzmanı Dr. Ercan Cihandide, meme onarımı operasyonu hakkında bilinmesi gereken 6 maddeyi anlattı.

1- Genel Cerrah ile Plastik Cerrahın Eş Zamanlı Olarak Mastektomi Ameliyatına Girmesi

Meme kanserinden dolayı memenin tamamı alınan bir hastaya aynı ameliyatta doku genişletici yerleştirdiğini belirten Cihandide, genel cerrahla birlikte eş zamanlı olarak ameliyata girilmesinin önemini vurguluyor. Genel cerrah meme dokusunu ve meme ucunu alırken plastik cerrahlarında meme dokusu boşaltılan bölgeye doku genişleticisini yerleştirdiğini anlatıyor.

2-Meme Protezinde Doğallık Dönemi

Doktor Cihandide, önemli gelişmelerden birini de damla şeklinde tabir ettiği kadının doğal memesinin anatomik şekline uygun, meme ekspander protezleri olduğunu açıklıyor. Bu da hastanın normal bir ideal meme görüntüsünde olmasını sağladığını belirtiyor.

3-Meme Protezinin Meme Kanserini Tekrarlatma Riski Yok

Cihandide, alınan kanserli meme dokusunun yerine meme protezi yerleştirildiğini, dolayısıyla kanserle ilişkilendirilmiş bir hücre kalmadığından protez kaynaklı hem ameliyat sonrası takipte, hem de yeni bir kanser oluşumundan bahsetmenin mümkün olmadığını açıklıyor.

4-Hasta Hem Işın Hem de Kemoterapi Tedavisi Alabiliyor

Göğüs içine koyulan doku genişletici ile hastanın kemoterapi ya da ışın tedavisi görmesine engel teşkil etmediğini belirten Plastik Cerrah Dr. Ercan Cihandide,  bu süreçte oluşturdukları cebi ikinci ameliyata hazırladıklarını açıklıyor. Yaklaşık birkaç ay içerisinde şişirme işlemiyle deriyi genişletme işlemini tamamlandığını ve  hastanın  kemoterapisinin bitmesini ve hastanın vücudunun genel anestezi alabilecek bir vücut kondisyonuna sahip olmasını beklediğinin altını çiziyor. Yaklaşık üç, üç buçuk aylık sürecin sonunda ikinci ameliyatta doku genişleticiyi çıkartıp normal meme büyütmede kullanılan hastaya kalıcı meme protezi koyulduğunu söylüyor.

5-Hasta 6 Ay Sonunda Eski Göğüslerine Kavuşuyor

Plastik Cerrah Dr. Ercan Cihandide,  memenin ilk alınma sürecinden başlayarak hastanın altı ay sonra eski meme görünümüne tekrar kavuşabildiğini anlatıyor.

6- Son Dönemde En Güzel Gelişme Entegre Portlu Ekspander’lar

Dr. Ercan Cihandide son dönemlerde en güzel gelişmelerden birinin Entegre Portlu Doku Genişleticiler! (Ekspander) olduğunu vurguluyor.

Cihandide, ilk ameliyatta yerleştirmiş olduğu doku genişleticisinin içerisinde mıknatısın varlığını anlattıktan sonra göğsün dışından mıknatıs bulucuyla göğsün içindeki mıknatısı buluşturarak serum verilecek alanı bulduklarını belirtiyor. Ondan sonra enjektörle doku genişleticisinin içerisine serum vererek bu şekilde şişirdiğini anlatan Cihandide, Entegre Portlu Doku Genişleticilerin hasta konforu açısından çok güzel bir gelişme olduğunu ifade ediyor.

 

 

 


Vefa ekiplerinden Siverekli tartıcı çocuğun ailesine destek

Vefa ekiplerinden Siverekli tartıcı çocuğun ailesine destek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Evde 65 yaş üstü grubunu mutlu etmenin yolları

Burası İzlanda değil Türkiye! Havadan görüntülendi