İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 3.8101
  • 4.6578
  • 163.26
  • 115.147
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Maytaplar, çatapatlar bayramınızı zehir etmesin! 

OP. Dr. O. MURAT UYAR
Göz Hastalıkları Uzmanı 

Bayramlar tüm toplumlar için birlik, beraberlik, huzur, neşe demek. Ateş çemberindeki çevre coğrafyalara ve iç huzursuzluklara bakınca  bugünlerde en çok ihtiyacımız olanın bayram havası  olduğunu görüyoruz.  Ancak her bayramda kayıtlara geçen onlarca, yüzlerce trafik kurbanı gibi, çocuklar ve gençler arasında eğlence aracı olarak kullanılmakta olan maytap, torpil ve çatapat gibi patlayıcılar da pek çok kişiye, aileye bayramı zehir ediyor. Bu patlayıcıların izinsiz satışı yasak olduğu halde, her bayram sonrası yüzü, gözü yanan, gözünü kaybedenlerle çok sık karşılaşıyoruz.  

Eskisi gibi olmaz 
Bugün en modern mikrocerrahi tekniklerle ne kadar başarılı ameliyatlar yaparsak yapalım, şiddetli göz travmalarında hiçbir şeyin eskisi gibi olması mümkün değil. İlk amacımız yırtılan, parçalanan yerleri onararak  gözün bütünlüğünü sağlamak, dışarıdan içeriye mikrop girişini keserek, gözden de dışarıya sıvı kaçışını dolayısıyla gözün sönüp, küçülmesine engellemek; ikinci amacımız ise olabildiğince görme fonksiyonunu kazandırmaktır.  

Yasal önlemler ve eğitim şart 
Tüzüğe göre bu tür patlayıcıların on sekiz yaşından küçüklere satılması yasak olmakla birlikte, valiliklerin değişik uygulama ve yetkileri söz konusu. Bayram öncesi denetimler artırılarak, bu tehlikeli maddelerin çocukların ve gençlerin eline geçmesinin, eğlence uğruna geleceklerinin karartılmasının önüne geçilmelidir. Bu konuda ailelere ve öğretmenlere de büyük görev düşmektedir.  Gönlünüzce güzel bir bayram geçirmeniz dileklerimle saygı ve sevgilerimi sunarım.

Kia yeni Forte modelini, dünyanın en hızlı araçlarından olan Lamborghini Aventador modeli ile karşıl

Kia Forte´yi Lamborghini Aventador ile yarıştırdılar

Bilim dünyasını şaşırtan limon ve sarımsak mucizesi!

Ertuğrul Bey ve Alpleri sonunda amacına ulaşıyor

Türkiye, Afrin operasyonu öncesi Rusya'yı uyardı: Hepsini kapatın!