• $ 5,4229
  • € 6,1948
  • 228.766
  • 103.310
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Engel olmayın!

O. MURAT UYAR Göz Hastalıkları Uzmanı
[email protected] 

x

Bir an için gözlerinizi kapatın ve bir daha hiç göremeyeceğinizi düşünün. Hatta, yabancı bir yerde değil, kendi evinizde tuvalete gitmeyi ve ihtiyacınızı gidermeyi deneyin. Bir kez denemek bile ne kadar zor değil mi? Bir de bu durumda olup yaşam savaşını sürdürebilmek için dışarıya çıkıp çalışmak zorunda olanları düşünün. Görme engelliler için en önemli simge: beyaz baston… Aynı zamanda  bağımsızlıkları için de en önemli yardımcı araçlardan biri. Beyaz baston kullanabilmek için en azından ışığı hissetmeleri ve eğitim almaları gerekiyor. Eğitim sonrası çoğu ihtiyaçlarını rahatlıkla görebilecek, hem kendilerini kurtarıp, hem de topluma faydalı olabilecek konuma gelebiliyorlar.  Dünyada ve ülkemizde meslektaşlarımın da üyesi olduğu pek çok dernek, vakıf ve kuruluş bu konuda fedakarca hizmet ve mücadele vermekte.  1970’de Uluslararası Körler Federasyonu tarafından 15 Ekim, Dünya Beyaz Baston Ve Güvenlik Günü olarak kabul ve ilan edildi. Bu günün önemi çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratılarak vurgulanıyor. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli kriterlerinden biri engellilere verdiği değer. Ülkemizde iki yüz bin kadar tam görme engelli, altı yüz bin ise az gören bulunuyor. Görme engelliler için son yıllarda engel oranlarına göre bakım ücretleri gibi maddi 
destekler sağlanmakla birlikte, 
çeşitli izli yürüme yolları, zeminler, rampalar yapılmasına rağmen toplumda tam bir bilinç oluşmadığı için uygulamada zorluklar devam ediyor. 

En büyük engel: Görmezden gelmek 

Yan yana iki kişinin bile sığamadığı, sağlıklı kişilerin bile rahat yürüyemediği kaldırımlarda bir görme engellinin işinin ne kadar zor olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Üstüne üstlük kaldırımlara park eden, engelliler için yapılan yolları, rampaları, geçişleri kapatan araçlar ve resmi makamlarca bunlara göz yumulması da duyarlı insanları üzüyor. Bu konuda herkese, ama öncelikle yöneticilere sesleniyorum:  Lütfen ama lütfen unutmayın! Herkes, hepimiz birer engelli adayıyız! En büyük engel ise görmezden gelmek!  

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 31 mart yerel seçimleri için düzenlediği mitinginde Cumhurbaşka

Kılıçdaroğlu seçim mitinginde Başkan Erdoğan´a hakaret etti

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Galatasaray, Katarlı yıldızın peşine düştü

Berk Oktay: Bu işi sonuna kadar takip edeceğim, uzlaşmak istemiyorum

Maksat Yarışmak Olsun - 19 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019