• $ 5,7706
  • € 6,3949
  • 277.213
  • 95394.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Aksine vasiyet yoksa kornea nakledilebilecek

Op.Dr. Murat Uyar / Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

Bir santimetre çapında, yarım milimetre kalınlığındaki kornea adlı saydam doku görüntüleri toplayarak, daha gerisindeki lens ile birlikte gözün en arkasındaki retina tabakasına odaklanır. Gözü bir kamera veya fotoğraf makinesine benzetecek olursak kornea objektifin en önündeki kısım, retina (ağ tabaka) ise en gerideki film tabakasıdır. Net bir görüntü için korneanın hem saydamlığını hem de düzgün şeklini ve pürüzsüz yüzeyini koruması gerekir. 

Nakille ilgili yanlış bir algı var

Çeşitli enfeksiyonlar, travmalar, kimyasal yaralanmalar, dejenerasyonlar ve geçirilen bazı ameliyatlar (katarakt) ile saydam bir cam gibiyken, önce tozlu, sonra da buzlu cam gibi bulanan, bozulan veya delinen kornea yerine ölüden alınan kornea dokusunun takılması gerekir. Faydalı olması için de başta retina olmak üzere gözün kornea dışındaki dokularının da iyi durumda olması gerekir.  
Kornea vefat edilen kişilerden alınıyor. Bazı insanların gözün tamamının çıkartılarak nakledileceği şeklinde yanlış bir algısı var. Gözün tamamının nakli zaten henüz mümkün değildir. 

10 bin hasta kornea bekliyor 

Ülkemizde 10 bin hasta kornea beklerken 2012’de nakil sayısı sadece bin 550 olması üzüntü vericidir. Bu sayıyı arttırmak için yeni çıkartılan torba yasaya bir madde konuldu.  Artık aksine bir vasiyet (beyan yerine yazılı belge) ibraz edilmediği takdirde kornea gibi cenaze üzerinde değişiklik yapmayan dokular alınıp nakledilebilecek.  
Yine de otopsi olgularının da kornea vericisi haline getirilmesi, “göz bankacılığı” konusundaki düzenlemelerin etkinleştirilmesi ve yaygınlaştırılması sağlandığında, Türkiye kendi kornea ihtiyacını karşılayabildiği gibi yurtdışına da kornea verebilecek duruma gelecektir.  
Yasal düzenlemeler kadar, vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesi, bilinçlenmeleri mevcut dayanışma örneklerinin bu alanda da hayata geçirilmesi önemli. 
Ölümden sonra çürüyecek kornea dokularının iki kişiye şifa olabileceğini ve onları görmeye kavuşturacağını bilmenin huzuru hiçbir şeyle ölçülemez. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

<p>Türkiye’ye gelmiş en kaliteli futbolculardan biri olan Alex de Souza, 14 Eylül 1977’de Brezilya’d

Alex De Souza´nın Hayatı ve Fenerbahçe Kariyeri | #BirEfsaneOlmak

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Abant Gölü'nden daha büyük olacak... Doğaseverleri büyülüyor

Bir bölümü ziyarete açıldı turist akınına uğradı